Sağlık sektörü hizmetlerinin sunumunda eksik rekabet koşulları
The health sector in the provision of service is missing the conditions of competition
- Tez No: 380039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Değişen ve gelişen dünyada kurulu pazar olan rekabetin, ülkemizdeki durumunu sağlık sektörü açısından, bu hizmeti alan hastaların memnuniyet derecesini inceleyip ve Türkiye'de sağlık hizmetlerinin sunumunda görülen aksaklıkları, günümüz rekabet piyasasında daha olumlu ve ılımlı hale getirerek, sağlık sektörü hizmetini alanlara kaliteli hizmet sunumunu sağlamak ve yönetim sistemlerinin de özünü oluşturan kaliteli hizmet sunumunu nihai hedef olarak belirlemek sağlık hizmetlerinin temel amacıdır. Bu çalışmada, sağlık sektörü hizmetlerinin sunumunda eksik rekabet koşulları üzerinde durulmuş ve çalışmanın amacı olarak; Sunulan hizmet koşullarını, hastaların aldığı ve algıladığı sağlık hizmeti açısından değerlendirerek, sağlıkta rekabeti ve rekabette eksiklik oluşturabilecek faktörleri belirlemek ve aynı zamanda bu bulguların sağlık sektörü açısından etkisini ve önemini göstermektir. Araştırma kapsamında öncelikle literatür taraması yapılarak, sağlık sektörü ve rekabet kavramı ortaya konulmuştur. Araştırmada anketle veri toplama yöntemi tercih edilmiş olup,anket çalışması, İstanbul ilinde büyük ölçekte hizmet sunan bir hastanede, 200 yatan hasta üzerinde uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen cevaplarla veri tabanı oluşturulmuş ve veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve scheffe testi ile analiz edilmiştir. Hastaların sosyo-demografik özellikleriyle, sunulan hizmetten beklenti ve algılama dereceleri üzerinde durulmuş, sunulan hizmetlerin eksik rekabet koşullarıyla değerlendirilmesi arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde, Sağlık Sektörünün Eksik Rekabet Koşullarının hâkim olduğu bir sektör yapısına sahip olduğu görülmektedir. Sağlık sektörü hizmetlerinin sunumunda, mevcut koşulların yeterli ve beklentileri karşılayan düzeyde olan hizmet uygulamalarında, anketi cevaplayan hastaların yüksek düzeyde memnuniyet duydukları belirlenmiştir. Sağlık hizmetlerinde yeterli düzeyde kullanılabilir ve uygulanabilir şartlara sahip olmayan hastaneler için eksik rekabet koşullarının mevcut olduğu görülmüştür. Fiziki şartların yetersizliği, donanımsal ve teknolojik yapı, personel sayısı ve niteliğindeki eksiklikler gibi nedenlerin eksik rekabet koşullarına yol açtığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak Sağlık kurumları yöneticilerinin hizmet sunumunda rekabet stratejilerini geliştirirken izleyebileceği yol ve yöntemler anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık Sektörü, Sağlık Hizmetlerinin Sunumu, Sağlık Hizmetlerinde Pazarlama, Sağlık Hizmetlerinde Rekabet
Özet (Çeviri)
Changing and developing world market, the competition board of directors of the health sector in our country, this service to the patients and review of health care services in Turkey are seen in today's competitive market, more positiv and moderate by fields, the health sector service quality of service delivery and management systems to ensure that in essence of quality service delivery to final destination in fundamental objective health care services. The study, the health sector in delivering services is missing were rolled on conditions of competition and the purpose of the study, in terms of service provided, patients, and health care services that are in competition, and competition in health care are factors that determine these findings and, at the same time health care sector is to Show impact and importance of. Research primarily in the context of the literature review is made, the health sector and the concept of competition has been investigated. The scope of there search questionnaire, the data collection method is preferred survey, Istanbul, on a large scale in-service in a hospital, lying on 200 patients. The survey answers are obtained through data in a database, and the data descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance and the scheffe test were analyzed. Patient ssocio-demographic characteristics, services offered, and the expectation of detection of the degree of focuson, the services offered with the conditions of imperfect competition, evaluation of the relationship between whether or not identifie. An overall evaluation of the results of the research, the Health Sector in conditions of imperfect Competition in a sector structure is observed. The health sector in the provision of services, the current conditions are adequate and meets the expectations of the level of service applications, patients who answered our survey, a high level of satisfaction that they have been determined. Health services are available and sufficient conditions that can be applied to non-hospital for conditions of imperfect competition were present.Physical conditions of failure,hardware, and technological structure, number of staff and nature of the deficiencies of reasons, such as imperfect competition conditions have been found to lead. As a result, managers of Health institutions in the provision of services in developing competitive strategies can watch the ways and methods have been described. Key Words :In The Health Sector, The Provision Of Health Services, Health Services Marketing, Competition In Health Services