Hastane yöneticilerinin stratejik yönetim araçları bilgi ve kullanım düzeyleri üzerine bir araştırma
A research on the information and usage level of strategic management tools in healthcare organizations
  1. Tez No: 380078
  2. Yazar: İPEK BİLGİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR UĞURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde rekabetin artması ve kaynak kullanımında verimlilik, etkililik gibi kavramların önem kazanması sağlık sektöründe strateji teriminin sıklıkla kullanılır hale gelmesi sonucunu doğurmuş ve stratejik yönetimin gerekliliğini ortaya koymuştur. Yaşanan tüm değişim ve gelişmelere sağlık kurumlarının adapte olarak yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan stratejik yönetim anlayışı kapsamında hastane yöneticileri stratejik yönetim araçlarından faydalanmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı kamu ve özel hastane yöneticilerinin stratejik yönetim araçları konusunda bilgi sahibi olup olmadığını, hangi stratejik yönetim araçlarını kullandığını, bu araçlardan memnun olma düzeylerini ve gelecekte hangi araçları kullanmayı düşündüklerini ortaya koymaya çalışmaktır. Bunlara ek olarak sağlık kurumu yöneticilerinin bu stratejik yönetim araçlarının seçiminde önceliklerinin neler olduğunun ortaya konulması da amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak D. Rigby'nin geliştirmiş olduğu çalışma anketi Türkçe'ye çevrilerek kullanılmıştır. Araştırmaya Ankara metropolitan alan içerisindeki kamu ve özel hastanelerin 158 yöneticisi katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan hastane yöneticilerinin en fazla bilgi sahibi olduğu, en fazla kullandığı ve gelecekte de kullanmayı planladığı araçların toplam kalite yönetimi, sosyal medya araçları ve internet, misyon ve vizyon ifadeleri ile stratejik planlama olduğu görülmüştür. Genel olarak araştırma sonuçlarına bakıldığında özel hastane yöneticilerinin stratejik yönetim araçlarının önemli bir kısmını kamu hastanesi yöneticilerine göre daha fazla kullandığı görülmektedir. Ayrıca idari yöneticiler tıbbi yöneticilere, lisansüstü eğitim alanlar lisans eğitimi alanlara, stratejik yönetim alanında eğitim alanlar almayanlara ve çevrelerinde rekabetin var olduğunu düşünenler olmadığını düşünenlere göre stratejik yönetim araçlarının büyük çoğunluğunu daha fazla kullanmışlardır. Hastane yöneticilerinin en fazla memnun kaldıkları araçlar ise temel yetenekler, toplam kalite yönetimi, sosyal medya araçları ve internet ve SWOT analizidir. Katılımcılar stratejik yönetim araçlarını seçerken en fazla yenilikçi faaliyetlere ve örgüt kültürüne öncelik vermektedir. Anahtar Sözcükler Stratejik yönetim, stratejik yönetim araçları, sağlık sektörü, sağlık kurumları, hastane yöneticileri.
Özet (Çeviri)
In today's world, competition has increased, and productive and efficient sourcing has gained importance. That has caused the term strategy to be used in healthcare industry frequently and showed the necessity of strategic management. Hospital administrators use strategic management tools based on the strategic management mentality that is needed by health institutions to survive by adapting to changes and developments. This study aims to reveal whether or not public and private hospital administrators have knowledge of strategic management tools, what strategic management tools they use, to what degree they are satisfied with these tools, and what tools they consider to use in the future. The study also intends to show the priorities of health institution administrators in selecting these strategic management tools. The survey developed by D. Rigby was translated into Turkish to be used as a data collection tool. 158 administrators from public and private hospitals located in Ankara metropolitan area participated in the study. According to the analysis results, the tools which the hospital administrators have most knowledge of, they use most, and they consider to use in the future most are total quality management, social media tools and the Internet, and strategic planning based on mission and vision. The research results generally indicate that private hospital administrators use many strategic management tools more than public hospital administrators. Moreover, the great majority of strategic management tools are used more by administrative directors, those who have received postgraduate education, those who have received training on strategic management, and those who think there is competition around them in comparison to medical directors, those who have received undergraduate education, those who have not received training on strategic management, and those who think there is no competition around them respectively. The tools with which hospital administrators are most satisfied are basic skills, total quality management, social media tools and the Internet, and SWOT analysis. In selecting strategic management tools, the participants mostly give priority to innovative activities and organizational culture. Key Words Strategic management, strategic management tools, healthcare industry, health institutions, hospital administrators.