Desiring machines/bodies without organs: The concept of body in Chuck Palahniuk's Fight Club, İnvisible Monsters and Choke
Arzulayan makineler/organsız bedenler: Chuck Palahnıuk'un Dövüş Kulubü, Görünmez Canavarlar ve Tıkanma eserlerinde beden kavramı
- Tez No: 380109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA GERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez Chuck Palahniuk'un Fight Club (Dövüş Kulübü) (1996), Invisible Monsters (Görünmez Canavarlar) (1999) ve Choke (Tıkanma) (2001) eserlerinde beden kavramını ve bu kavramın arzu ile bağlantısını incelemektedir. Bu romanlarda yer alan üç karakterden her biri, sırasıyla, Anlatıcı, Shannon ve Victor, Deleuze ve Guattari'nin ortaklaşa kaleme aldıkları Anti-Oedipus (Kapitalizm ve Şizofreni) ile A Thousand Plateaus'da [Bin Yayla] tanımlanan“şizo”özelliklerini göstermektedir. Psikanalizin karşısına şizoanalizi koyan Deleuze ve Guattari, şizo karakterini kendi arzusunu yönlendirmeyi amaçlayan ve denetlenmeyi reddeden kişi olarak tanımlamaktadır. Romanların ana karakterleri toplumun dayattığı kodları ihlal etmek amacıyla toplum düzeninden kaçış yolları,“kaçış çizgileri”arar ve şiddeti zincirleri kırmanın en iyi yolu olarak görür. Şizo karakterler tanıdık yörelerden uzaklaşarak bilinmeyen bölgelerde dolaşmak, hiyerarşinin ve düzenin bulunmadığı, herhangi bir kısıtlamanın söz konusu olmadığı bir yer olan“organsız beden”e varmak için yersizyurtsuzlaşır. Bu tez, Palahniuk'un üç karakterinin, bedenin somut olmaktan çok soyut bir varlık olarak kabul edildiği bir varoluşa,“organsız beden”e varmak için bedenlerinin denetimini kendi ellerine almayı arzulayan şizo tipler olduğunu kanıtlamayı amaçlamaktadır. Anahtar Sözcükler Beden, Arzu, Arzulayan-Makineler, Şizoanaliz, Kaçış Çizgileri, Organsız Beden, Yersizyurtsuzlaşma, Yenidenyerliyurtlulaşma, Deleuze ve Guattari, Palahniuk.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of body and its relation to“desire”in Chuck Palahniuk's Fight Club (1996), Invisible Monsters (1999) and Choke (2001). The three characters, the Narrator, Shannon and Victor respectively display the characteristics of schizos defined by Deleuze and Guattari in their collaborative works, Capitalism and Schizophrenia and A Thousand Plateaus. Deleuze and Guattari, who place schizoanalysis against psychoanalysis, define the schizo as someone who aims to direct his/her own desire and resist being under control. To violate the codes implemented by the society, these characters seek“lines of flight,”ways of escape from the social orders and choose violence as the best practice to break the chains. The schizos deterritorialize from their known territories to wander in unfamiliar ones aiming to attain the body without organs which is defined a non-restrictive place without hierarchy and organization. This thesis aims to prove that the three characters of Palahniuk are schizos who desire to control their own bodies to arrive at the body without organs, a state of being in which the body is regarded as an abstraction rather than a concrete entity. Key Words Body, Desire, Desiring-machines, Schizoanalysis, Line of Flight, Body without Organs, Deterritorialization, Reterritorialization, Deleuze and Guattari, Palahniuk.