Psikolojik sözleşme ihlali ile örgüte karşı sinik tutum arasındaki ilişkide lider-üye etkileşiminin aracılık etkisi
The mediating effect of leader-member exchange in relationship between psychological contract breach and cynical attitudes toward organization
  1. Tez No: 380108
  2. Yazar: SELMA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisi ve bu etkide lider-üye etkileşiminin aracılık rolü araştırılmaktadır. Çalışmada, psikolojik sözleşme ihlali, örgütsel sinizm ve lider-üye etkileşimi değişkenleri arasındaki ilişkileri anlamaya yönelik bir model oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, üç kamu üniversitesinde görev yapmakta olan 209 akademik ve idari personelden anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesi amacıyla korelasyon, basit ve aracı değişkenli regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, psikolojik sözleşme ihlali ile araştırmaya katılan bireylerin örgüte karşı sinik tutumları arasında aynı yönde ilişki olduğu ve bu ilişkide lider-üye etkileşiminin kısmi aracılık etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Diğer bir ifade ile, çalışanlar örgüt tarafından kendilerine verilmiş olduğunu düşündükleri sözlerin tutulmadığına kanaat getirdiklerinde çalıştıkları örgüte karşı sinik tutum içerisine girmektedir. Psikolojik sözleşme ihlali yaşadıklarını değerlendiren çalışanların örgüte karşı sinik davranma eğiliminde olmaları yöneticileri ile ilişkilerinin kalitesine ilişkin algılarına dayanmaktadır. Bu deneyimi yaşayan çalışanlar yöneticileriyle bekledikleri kalitede bir etkileşim içinde olmadıklarını düşünmekte bu düşünce ile örgüte yönelik tutumları daha olumsuz hale dönüşmektedir. Bu çalışma, psikolojik sözleşme ihlali, örgütsel sinizm ve lider-üye etkileşimi değişkenleri arasındaki ilişkilerin anlaşılmasını sağlayarak literatüre katkı sunmaktadır. Anahtar Sözcükler Psikolojik Sözleşme İhlali, Örgütsel Sinizm, Lider-Üye Etkileşimi
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of psychological contract breach on organizational cynicism and the role of leader-member exchange in this relation are investigated. In the study, a model was set up to understand the relation between psychological contract breach, organizational cynicism and leader-member exchange. For this purpose, data was collected from three public university, 209 academic and administrative personel through questionnaire. Correlation analysis, simple and mediating variable regression analyses were used to test the research hypotheses. The study results showed that there is a positive relationship between psychological contract breach and participants' cynical attitudes, also leader-member exchange have a partial mediating role in this relation. In other words when employees had a perception of psychological contract breach related to organizations they developed a cynical attitudes. As a result of psychological contract breach experience, employees' cynical attitudes tendency based on their perception of their relationship quality with managers. Consequently, employees thought that they didn't have a quality interaction with their managers and with this thinking their attitudes to organization had become much worse. The contribution of study to literature is understanding the relationship between psychological contract breach, organizational cynicism and leader-member exchange variables. Key Words Psychological Contract Breach, Organizational Cynicism, Leader-Member Exchange