Arap Baharı sürecinde Rusya'nın Suriye politikası
Russian politic in Syria during Arap civilwar
- Tez No: 380206
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE ÇAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
2011 yılında Tunuslu bir gencin kendini yakmasıyla başlayan ve adına Arap Baharı denen halk ayaklanmaları Ortadoğu bölgesini, Kuzey Afrika da dahil olmak üzere etkisi altına almış ve II. Dünya Savaşı'ndan sonra bölgede kurulan otoriter tek parti rejimlerini sarsmıştır. Bu süreç hiç şüphesiz dünyada son yılların en önemli siyasi ve toplumsal olayların başında gelmektedir. Kanlı ve sancılı bir zaman dilimi olarak tarih kitaplarında yerini alacağı kesinleşen ve Arap Baharı olarak adlandırılan bu sürecin içerisinde bulunan ülkelerin bir kısmında derin çatışmalar ve savaşlar yaşanmış ve yeni sona ermiş, bir kısmında ise bu iç çalkantı süreci halen devam etmektedir. Yangın yerine dönen Arap Baharı coğrafyasında etkili ve etkin olmak isteyen küresel aktörler sürecin kendi doğrultularında evrilmesi için gayret etmektedir. Bu durum akıllara Soğuk Savaş yıllarını getirmiştir. Hegemon güçler olan ABD ve Rusya direkt olarak savaşmaktan ziyade bölgedeki farklı aktörleri destekleyerek çıkar mücadelesine girişmiş ve Ortadoğu'da birbirlerine karşı üstünlük kurma yarışına başlamışlardır. Bu çalışmada Rusya'nın Çarlık döneminden itibaren genel anlamda Ortadoğu bölgesine nasıl yaklaştığı ve nasıl bir denge politikası izlediği incelenmiş, detaylarında ise Rusya-Suriye arasında vuku bulan siyasi, ekonomik ve askeri ilişkiler incelenmiştir. Son tahlilde halen içerisinde bulunduğumuz Arap Baharı sürecinde Rusya'nın Suriye özelinde nasıl politikalar izlediği, algı, çıkar ve politikalarının nedenleri ve gelecekte bu politikaların nasıl bir seyir izleyeceği incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Ortadoğu, SSCB-Suriye İlişkileri, Rusya-Suriye İlişkileri, Arap Baharı, Suriye İç Savaşı
Özet (Çeviri)
The civilwar starting with a Tunisian boy's firing himself in 2011 was called Arab Spring. This process affected The Middle East and North Africa deeply and threatened the autocratic governments established after the II. World War. This bloody and trouble some process took place in the history books as one of the most important social and political events of the last years in the world. Riots, protests and battles took place in the countries which were affected by Arap Spring. Although the civil war has come to an end in most of these countries, it still continues in some of these countries. The global actors who wants to be effective in this region are struggling to alter the process regarding their own interests. This reminds us the period of the Cold War. USA and Russia, two hegemonic powers of the Cold War period in Middle East, didn't fight with each others but they supported the different actors because of their own interests in the region in order to overwhelm each others. In this research, what kind of balance policy Russia follows and how Russia appoaches to the Middle East from tsarism to today is studied in general. And also, political, economic and military relations between Russia and Syria has been studied in detail. In the final analysis, what kind of policy Russia follows during the Arab Spring, especially in Syria, the reasons of this policy, how this policy will shape in the future, are studied in this research. Key Words : Middleeast, USSR-Syria Relations, Russia-Syria Relations, Arabic Spring, Syrian civil War.