İran kaynaklarına göre Arap Baharı sürecinde ABD'nin Suriye politikası
Syrian policy of USA in Arab Spring process according to Iran sources
  1. Tez No: 405609
  2. Yazar: SAHAR MOHAMMADİ YADEGARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Suriye'deki gelişmeler son yılların en çok dikkat çeken olaylarından biridir. Suriye'de devam eden krizin oluşumuyla, bölgesel ve küresel oyuncular, bu ülkenin Ortadoğu'daki jeopolitik ve jeosrtatejik önemi yüzünden, kendi çıkarları ve istekleri için değişik politikalara yöneliyorlar. Suriye'de yaşanan olaylar ve bölgesel ve uluslararası ülkelerin politikaları diğer Arap ülkelerinde yaşanan gelişmelerden tamamen farklıdır. Suriye'deki olaylarda Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) konumu ve insan haklarını koruma misyonu çok ilginçtir. ABD tüm mevcut araçlarla, örneğin; muhalifleri donatmak, bölge ülkelerini aynı yöne çekme, medyayı yönlendirmek ve hatta ülkeye saldırı planı gibi Suriye'nin durumundan faydalanmaya çalışan bir görüntü vermektedir. Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye'deki politikasını açıklamaya çalışmaktadır. ABD, Beşşar Esad hükümetini ortadan kaldırma, direniş gücünü kırma, İran ve Rusya'nın elini Şamat bölgesinde etkisizleştirmeye çalışmaktadır. Hepsinden daha önemlisi, İsrail'in güvence ve güvenliğini sağlamlaştırmak için bu ülkeye ayak basmış kanaati İslam ülkeleri kamuoyunda oldukça yaygındır.
Özet (Çeviri)
Developments in Syria are one of the most notable events of recent years. Regional and global actors are turning towards different policies for their own interests and wishes due to geopolitical and geostrategic importance of this country in the Middle East with the formation of continuing crisis in Syria. Events experienced in Syria and policies of regional and international countries are completely different from developments experienced in other Arabian countries. Position and mission of United States of America (USA) for protection of human rights in events in Syria is very interesting. USA gives an image trying to benefiting from the situation of Syria through all available means such as furnishing opponents, drawing regional countries to the same direction, directing the media and event country attack plan. This research tries to explain the policy of United States of America in Syria. USA strives to remove Bessar Esad government, discourage the resistance power and inactivate the power of Iran and Russia in Şamat region. What is more important than all these is that belief regarding Israel set foot in this country for securing its assurance and safety is highly prevalent in public press of Islamic countries.