Rusya'nın Suriye'ye müdahalesinde Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın tavrı, bu tavrın neticesinde yaşanması muhtemel kırılma ve ayrılma noktaları
USA's reaction to Russia's interference to Syria, possibile fracture and seperation points as a consequence of this reaction
- Tez No: 523605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Arap Baharı sürecinde yangın yerine dönen Ortadoğu coğrafyasında etkin olmak isteyen küresel aktörler, süreci kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirme çabası içerisine girmişlerdir. Suriye'deki iç savaş sürecinde Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi, Ortadoğu'da güç dengesi hesaplarının yeniden yapılması gereğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, bölgedeki mevcut ve olası gelişmeleri daha geniş bir perspektiften değerlendirmek amacıyla Rusya'nın Suriye'deki varlığının nedenleri, nasıl politikalar izlediği, algı-çıkar politikaları, gelecekte nasıl bir politika izleyeceği, ABD'nin tepkisi ve en nihayetinde Suriye'de oluşması muhtemel devletin sınırları konusunda ABD ve Rusya'nın anlaşmaya varma ihtimali üzerine analizler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The global actors who want to be active in the geography of the Middle East, but turned to the fire in the Arab Spring process, have tried to tilt the process in the direction of their own interests. The intervention of Russia in Syria's civil war reveals that the calculations of power balance in the Middle East needs to be restructured. In this context, this study examines the causes of Russia's involvement in Syria, how it monitors and shapes perception-interest policies, and what kind of policy it will pursue in the future and the reaction of the United States in Syria. In order to evaluate existing and potential developments in the region from a wider perspective, the study analyzes the likelihood of the US and Russia reaching an agreement on states where their interests clash.