Sağlık tesislerinde renkli kod uygulamaları (Manisa ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinde beyaz kod uygulaması örneği)
Health facility, emergency code color applications, white code, health workers in the violence
- Tez No: 380234
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Değerli olan yaşamdır. Sağlık, sağlık çalışanları ve sağlık tesisleri ise yaşamın nitelikli devamını sağlayan olgulardır. Yalnızca hastalığın teşhis, tedavisi, bakım ve rehabilitasyonunu ilke edinmiş sağlık tesisleri ve bu tesislerde görev yapan sağlık çalışanları toplumsal düzendeki çelişkilerin somut olarak ortaya çıkabildiği tıp ve sağlık alanı, şiddetin de yoğun ve belirgin olarak çok fazla görüldüğü insan yaşamında en önemli olgudur. Sağlık tesislerinde sağlık çalışanlarına diğer işletmelere göre daha fazla ve yoğun yaşanmaktadır. Doğal ve insan kaynaklı etkenler yaşamın her alanında ortaya çıkmaktayken sağlık tesisleri, sağlık çalışanları ve hastalar bir çok risklere maruz kalabilmektedir. Sağlık tesislerinde hasta ve çalışanların güvenliğinin en yüksek düzeyde sağlanabilmesi, sağlık tesislerinde meydana gelebilecek risklere karşı acil durum renk kod uygulamaları geliştirilmiş ve uygulamalar standart hale getirilmiştir. Bu araştırma renk kod uygulamalarının tarihsel gelişimi, Türkiye'de standart hale getirilen Ulusal Renk Kod Uygulamalarının değerlendirilmesi ve son yıllarda artış gösteren sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olgusunun incelenmesi üzerine kurulmuştur. Beyaz Kod uygulamasını gerektiren sağlık çalışanlarına şiddet olgusu, Manisa ilindeki Kamu Hastaneleri Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinde, 2013 yılında meydana gelen vakaların değerlendirilmesi ile genişletilmiştir. Manisa ilindeki Beyaz Kod vakaları; şiddet olayının gerçekleştiği andan itibaren izlenen prosedürler incelenerek bunların neden, nasıl, gelişimi, ahlaki, sağlık çalışanları üzerindeki etkileri, yasal süreçler gibi kriterler açısından birinci basamak sağlık kuruluşları açısından irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Tesisi, Acil Kod Renk Uygulamaları, Beyaz Kod, Sağlık Çalışanına Şiddet
Özet (Çeviri)
That life is valuable. Health, the health workers and health facilities are providing qualified patients continued life. The only disease diagnosis, treatment, care and rehabilitation on the principle of health care facilities and working in this facility health workers concretely arise where medical and health areas of the contradictions in the social order is the most important phenomenon in human life that's too violent intense and pronounced as seen too much. According to other businesses are experiencing more health workers at health facilities and intense. Çıkmaktayk health facilities in all fields of life, natural and human-induced factors, health care workers and patients can be exposed to many risks. The safety of patients and staff in health care facilities to ensure the highest level of emergency color code applications against risks that may occur in health care facilities have been developed and has become standard practice. This historical development of research practice color code, color code of the application is made to evaluate the national standards in Turkey and is based on the examination of violence against health care workers showed an increase in recent years. White code applications requiring health workers to the violence of the Secretariat of Public Hospitals in Manisa related health facility has been extended to the evaluation of cases that occurred in 2013. White Code cases in Manisa; of them examining the procedures to be followed as soon as the place of violence, why, how, development, moral, and their impact on health workers, in terms of criteria such as legal proceedings are discussed in terms of primary health care organizations. Key Words : Health Facility, Emergency Code Color Applications, WhiteCode, Health Workers in the Violence