Examining place attachment from a foursquare perspective
Mekan bağlılığını foursquare perspektifinden inceleme
- Tez No: 380275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı katılımcıların kendi bildirimleri kullanılarak bulunan mekan bağlılığı ile mekan-tabanlı hizmet sağlayan mobil uygulamalar aracılığıyla ölçülecek bağlılık arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda mekan bağlılığını ölçmek için bir anket kullanılmakta ve katılımcılara çalışmada belirli kategorilerde gidilen mekanlar, bu mekanlara olan bağlılıklar ve mekanların özellikleri hakkında sorular sorulmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında, katılımcıların yer bildirimi ve mekan bilgilerini içeren Foursquare verileri toplanmaktadır. Anket yanıtlarında bildirilen mekan bilgileri ile Foursquare verileri elle eşleştirilmektedir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre kullanıcılar genellikle bağlı oldukları mekanları bildirmektedirler. Yüksek mekan bağlılığı derecesi olan yerlerin yüzde sekseninde ilgili katılımcı yer bildirimi yapmış ve bu mekanların yarısından çoğu katılımcının bütün yer bildirimleri içerisinde ilk onda yer almıştır. Bağlılık derecesi ile yer bildirim sıklığının ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to understand the relationship between self-reported place attachment and attachment measured by means of mobile applications that provide location-based services. To meet this end, a survey is conducted to measure place attachment and participants are asked about the places they prefer under certain categories, their attachments to these places, and properties of these places. In the second part of the study, participants' Foursquare log data is collected which includes their checkin and venue information. The venue information reported in the survey responses and Foursquare data is matched manually. Our results show that users usually check in to places where they have place attachment. Almost eighty percent of the places with high attachment rating are checked in by their corresponding participants and more than half of these places have ranked in the top ten of all the checkins of the participant. Attachment rating is shown to be related with the checkin frequency.