An assessment of knowledge management maturity among the public institutions in Turkey
Türk kamu kurumlarında bilgi yönetimi olgunluk modeli değerlendirilmesi
- Tez No: 380277
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YARDIMCI ÇETİN, DR. AYDIN NUSRET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rekabetçi dunyada daha fazla kaynak tahsisi için çaba gösteren organizasyonlara önemli bir avantaj sağlayan bilgi yıllarca tartışılagelmiştir. Zaman içinde zayıf noktaları istenen düzeye geliştirmek amacıyla yapılan örgütsel olgunluk değerlendirmesi de önemli hale gelmiştir. Kamu kurumlarına verilen önemli miktardaki kamu fonlarının sürekli gelişen bir araç ile yönlendirilmesi kamu kurumları için özellikle önemlidir. Son 20 yılda birçok Bilgi Yönetimi Olgunluk Modeli (BYOM) geliştirilmiştir ancak günümüze kadar hiçbiri geniş Kabul sağlayamamıştır. Bu tezde varolan modelleri incendikten sonra iki BYOM seçilmiş, seçilen modellere kültürel boyutlar eklenerek bütünleşik modelin daha geniş sonuçlar üretmesi amaçlandı. Modele dayalı olan bir anket ve mülakat geliştirildi ve seçilen bazı kamu kurumlarının kamu parasını yöneten üst düzey karar vericileri uygundı. Son olarak örnek olaylardaki bulgular karşılaştırmalı olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Knowledge has been under discussion for many years as its effective management provides considerable advantage to the organizations striving for optimal allocation of resources in this highly competitive world. Assessing organizational maturity to further develop weak points over time in order to achieve the desired state has become important. This is particularly crucial for the public sector as a tool for continuous development, given that they consume considerable amount of public funds. There have been some Knowledge Management Maturity Models (KMMM) developed within the last two decades; however, none of them have gained wide acceptance so far. In this thesis, after studying existing models, two KMMMs have been selected, cultural dimension has been added to achieve a consolidated integrated model. Based on the developed model, a questionnaire has been developed and applied to the executive level decision makers at some selected public agencies managing public funds in Turkey. Finally, the findings of these case studies have been comparatively analyzed.