Organizational factors required for it and business strategies alignment
Bilişim teknolojileri ve iş stratejileri uyumu için gerekli organizasyonel faktörler
- Tez No: 380280
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YARDIMCI ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geçmiş çalışmalar bir firmanın bilişim teknolojilerinin onun iş stratejileri ile uyumlu olmasının firmanın başarısını arttırıp ona rekabet avantajı sağladığı savını kuvvetle desteklemektedir. Bu çalışmada özellikle Türkiye bağlamında bilişim teknolojileri ile iş stratejileri uyumunun öncül faktörleri incelenmektedir. Bu çalışmada araştırma yöntemimiz karma araştırma metotları başlığı altında gömülü korelasyonel modelidir. Çalışmada ölçtüğümüz faktörleri literatürde BT ve iş stratejileri uyumuna katkısı olduğu ispat edilen faktörlerden elde ettik. Bir anket uygulaması yapıldı ve Ankara Ticaret Odası'na kayıtlı orta ve büyük ölçekli firmalarda görevli 71 üst düzey yöneticilerden bu on faktör hakkındaki görüşleri alındı. Ayrıca firmaların bu faktörlerdeki algılanan başarısı ile firmaların bilişim teknolojileri(BT) uyum puanları korelasyon analizine tabi tutulup bu faktörlerin gerçek hayatta etkisi test edildi. Son olarak bu bulgular içinde anlaşılamayan bazı noktalar hakkında daha derin bir bilgiye sahip olabilmek için bazı yöneticilerle görüşmeler yapıldı. Analizlerimiz sonucunda test edilen on faktörün toplamda iş stratejileri ve bilişim uyumuna etkisinin yüksek olduğunu (r=.723) saptadık. Özellikle şu üç faktörün ise yüksek olumlu etkisi olduğunu fark ettik: üst yönetimin BT'ye destek olmaları/arka çıkmaları, bilişim sisteminin stratejik kullanımına önem verilmesi ve bilişim ve iş planlamalarının beraber yapılması/entegrasyonu.
Özet (Çeviri)
Previous literature strongly supports that the alignment of a firm's information systems with business strategies leads to superior business performance and provides the firm a competitive advantage in the market. This study examines the antecedent factors of IT and business strategies alignment particularly for the Turkish context. Our research method in this study is embedded correlational model under the umbrella of mixed method research design. We derived the factors that were shown to contribute to business-IT alignment in the literature. We distributed a survey and acquired the perspectives of 71 executives from middle to large sized firms registered to Ankara Chamber of Commerce (ATO) on those factors. Then we double checked the effectiveness of these factors with actual measures by correlating their perceived success in these factors with their IT alignment level. Lastly we conducted interviews to have a deeper insight about some intricate points in our findings. We found out that our ten factors collectively have a high correlation (r=.723) with the Business-IT alignment score. Three factors appeared to be strongly effective in attaining Business-IT alignment: executive support for IT, commitment to strategic use of IT and business-IT planning integration.