Kumarinlerin subkritik su kromatografisi ile ayrılması
Separation of coumarins by subcritical water chromatography
  1. Tez No: 380286
  2. Yazar: SEMA AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKANT KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci kısmında, yeni dizayn kromatografi sistemi kullanılarak, kumarin, vanilin ve etil vanilin bileşiklerinin subkritik su kromatografisi ile ayrılması araştırılmıştır. Kromatografik ayrımlar, Waters XTerra MS C18, Zorbax RRHD Eclipse Plus, Zorbax SB-Phenyl, Zorbax SB-C18, and Waters XBridge C18 kolonları içeren beş farklı kolon kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sıcaklığın artmasıyla birlikte çalışılan üç bileşiğinde alıkonma zamanları kısalmıştır. Çalışılan beş farklı kolon içinde Zorbax SB-Phenyl ve Zorbax SB-C18 iyi sonuçlar vermesine rağmen, en iyi ayrım Waters XBridge C18 kolonunda elde edilmiştir. Kumarin, vanilin ve etil vanilin bileşiklerinin subkritik su kromatografisi ile ayrımları 100 ile 200 °C arasında, hem sabit hem değişken akış hızlarında gerçekleştirilmiştir. Sıcaklığın, alıkonma faktörüne etkisi Van't Hoff eşitliği ile incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, subkritik su kromatografisinde kolon dolgu materyali (sabit faz) olarak kullanılacak olan Poli(HEMA-MAH) (PHEMAH) (poli(hidroksietil metakrilat-N-metakriloil-(L-histidin)-metilester) mikroküreleri sentezlenmiştir ve yüksek sıcaklıkta kararlılık ve dayanıklılık testleri yapılmıştır. Bu moleküller yüksek sıcaklıkta kararlılık ve dayanıklılık gösterebilmektedir. Sentezlenen bu kolon dolgu maddesi ile kumarin, vanilin, etil vanilin, 6-metil kumarin ve 7-metil kumarin bileşiklerinin ayrılması 125 ile 200 oC arasında gerçekleştirilmiştir. Metanol/Su karışımı ( %2-97 ve %5-94) mobil faz olarak kullanılmıştır. En iyi ayrım yüksek sıcaklıkta %5-94 metanol/su oranında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study consist of two parts. In the first part of the study, we investigated the potential application of SBWC technique for separation of coumarin, vanillin, and ethyl vanillin using new design chromatography system. Chromatographic separations were performed on five columns including Waters XTerra MS C18, Zorbax RRHD Eclipse Plus, Zorbax SB-Phenyl, Zorbax SB-C18, and Waters XBridge C18 columns. Retention time of all three solutes was shortened with increasing water temperature. While separations on Zorbax SB-Phenyl and Zorbax SB-C18 columns are good, Waters XBridge C18 column yielded the best separation among the five commercial columns tested. Separation of coumarin, vanillin, and ethyl vanillin has been carried out using SBWC at temperatures ranging from 100 to 200 oC with both constant and variable flow rates. The temperature effect on retention factor was examined using van't Hoff equation. In the second part of the study, was synthesized the poly (HEMA-MAH) (PHEMAH) poly (hydroxyethyl methacrylate-N-methacryloyl-(L-histidine)-methylester) microspheres to be used as the column filling material (stationary phase) in subcritical water chromatography and their stability and durability tests were carried out at elevated temperature. These molecules can exhibit stability and durability at elevated temperature. Separation of coumarin, vanillin, ethyl vanillin, 6-methyl coumarin and 7-methyl coumarin have been carried out with the synthesised this column filling material at temperatures ranging from 125 to 200 °C. Methanol/ Water mixture (%2-97 and %5-94) were used as mobile phase in this process. The best separation was observed at % 5-94 methanol/water ratio at high temperature.