Çinko kaplanmış karbon çeliğinin korozyon direncinin iki farklı ortamda sentezlenen polipirol ve poli (n-metilpirol) ile geliştirilmesi
Improving corrosion resistance of zinc plated carbon steel by polypyrrole and poly(n-methylpyrrole) films synthesized in two different medium
  1. Tez No: 380302
  2. Yazar: JOEL NATALİE YASMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNCAY ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, çinko metali karbon çelik elektrot yüzeyine kaplanıp polipirol ve poli (N-metilpirol) homopolimer filmler bu elektrodun yüzeyine dönüşümlü voltametri tekniği ile sodyum okzalat ve sodyum tartarat ortamlarında elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. Bu elektrotların karakterizasyonları doğrusal taramalı voltametri (LSV) tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Elektrotların korozyon performansları % 3,5 NaCl çözeltisi içerisinde Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi (EIS), anodik polarizasyon ve açık devre potansiyeli-zaman (Eocp-t) teknikleri kullanılarak araştırılmıştır. Homopolimer film kaplı elektrotların yüzey ve yapı morfolojileri ise taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Homo polimer filmlerin etkili korozyon performansları için, sentez yapılan elektrolit çözelti türünün oldukça önemli olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda PPy filmlerin çinko kaplı karbon çelik yüzeyinde uzun bekleme sürelerinde bile korozif ürünlere karşı etkin bir bariyer özellik gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc metal was coated on carbon steel electrode surfaces and polypyrrole and poly (N-methylpyrrole) homopolymer films in sodium oxalate and sodium tartrate mediums on this electrode surfaces were synthesized by using cyclic voltammetry technique. The characterization of these electrodes was performedby using lineer sweep voltammetry technique (LSV). The corrosion performance of electrodes were investigated by using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), anodic polarization and open circuit potential-time (Eocp-t) techniques in 3,5 % NaCl solution. Surface and structure of homopolymer films were determined by scanning electron microscope (SEM) and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) analyzes. Additionally for efficient corrosion performance of homopolymer films were observed that significant to electrolyte solution type. The results ofthese studies PPy films were exhibited significant physical barrier behavior on Zn metal plated carbon steel, in longer exposure time.