Pirol temelli asimetrik schıff bazlarının ve metal komplekslerinin sentezi ve elektrokimyasal davranışları
Synthesis of pyrrole initiated asymmetric schiff bases and metal complexes and theirs electrochemical behaviours
  1. Tez No: 380351
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DEMETGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 2 aminobenzilamin+ 1-hidroksi-2-asetonafton ile pirol-2-karboksaldehitin (H2L1) ve 2-aminobenzilamin ile pirol-2-karboksaldehitin (H2L2) kondenzasyon reaksiyonu sonucu dört dişli asimetrik Schiff bazları sentezlenmiştir. Ligandların yapıları analitik ve spektroskopik (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve UV-Vis) yöntemlerle aydınlatılmıştır. Sentezlenen ligandların Cu(II), Ni(II), Co(II) ve Fe(III) metal kompleksleri sentezlenmiş ve ICP, Magnetik Susseptibilite, UV-Vis ve FT-IR ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, Schiff bazlarına metal iyonlarının fenolik oksijen, pirol halkası azotu ve azometin azotu üzerinden bağlandığını göstermiştir. Elde edilen veriler deneysel ve teorik sonuçların birbirleriyle uyum içinde olduklarını göstermiştir. Schiff bazları ve metal kompleksleri LiClO4/MeCN destek elektrolit ortamında -2/2V aralığında Pt levha çalışma elektrodu kullanılarak 3 elektrot sisteminde Ag/AgCl referans elektroda karşı atmosfer ortamında CHI604E model cihaz ile elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Yapılan elektrokimyasal çalışmalar sonucu, ligandların ve metal komplekslerinin elektroaktif olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, asymmetric tetradentate Schiff bases were synthesized by condensation reaction of 2-aminobenzylamine+1-hydroxy-2-acetonafton with pyrrole-2-carboxaldehyde (H2L1) and 2-aminobenzylamine with pyrrole-2-carboxaldehyde (H2L2). The structure of ligands have been investigated by analytical and spectroscopic (1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR) methods. Schiff base complexes with copper(II), nickel(II), cobalt(II) and iron(III) have been prepared and characterized by magnetic susceptibility, FT-IR, UV-Vis and Inductively Coupled Plasma (ICP). The results suggested that the Schiff bases are coordinated to the metal ions through the phenolic oxygens, pyrrole nitrogen and azomethine nitrogen to give mononuclear complexes. It was found that experimental and therotical results are in agreement with each other. The electrochemical behaviours of Schiff bases and their complexes have been investigated by cyclic voltammetry (CV). Cyclic voltammetry studies were carried out in a conventional three electrode set up, open to the atmosphere, by using CHI604E model electrochemical analyzer. For this aim, 0.01 g sample was dissolved in 50 ml 0.15 M LiClO4/MeCN, The counter and working electrodes were a platinum foil with 2 cm2 surface area and Ag/AgCl electrode was used as the reference. Cyclic voltammogram was recorded at a scan rate 50 mV/s.