Polihedral oligomerik silseskioksan (POSS) ve bunların schıff bazları ve Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyhedral oligomeric silsesquioxane (POSS) and their schiff bases and Cu(II) and Ni(II) complexes
  1. Tez No: 380352
  2. Yazar: MEHMET BESTAMİ ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT DEMETGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, 3-aminopropiltrietoksisilan (APTES) ve N-(2-aminoetil)-3-aminopropiltrimetoksisilan (AEPTMS) kullanılarak iki farklı polihedral oligomerik silseskioksan (POSS) sentezlenmiştir. Elde edilen bu POSS bileşikleri, salisilaldehit (2-hidroksibenzaldehit) ve 5-bromo salisilaldehit (5-bromo-2-hidroksibenzaldehit) ile tepkimeye girdirilerek Schiff bazları sentezlenmiştir. POSS ve ligandlarının yapıları analitik ve spektroskopik (Elementel analiz, 1H-NMR, 29Si NMR, FT-IR, TGA-DTA) yöntemlerle aydınlatılmıştır. Schiff Bazlarının Cu2+ ve Ni2+ metal kompleksleri sentezlenmiş ve FT-IR, TGA-DTA, Manyetik Süsseptibilite ve ICP-MS ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, metal iyonlarının Schiff bazlarına fenolik oksijen ve azometin azotu üzerinden bağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different types of polyhedral oligomeric silsesquioxane (POSS) were synthesized by using (3-Aminopropyl) triethoxysilane (APTES) and N-(2-Aminoethyl)-3-aminopropyltrimethoxysilane (AEPTMS). Schiff bases were synthesized by reacting the resulting POSS compounds with salicylaldehyde (2-hydroxybenzaldehyde) and 5-bromo salicylaldehyde (5-bromo-2-hydroxybenzaldehyde). Structures of POSS and their ligands were enlightened by analytical and spectroscopic methods such as elemental analysis (C, H, N), 1H-NMR, 29Si NMR, FT-IR, TGA-DTA. Cu2+ and Ni2+ metal complexes of Schiff bases were synthesized and characterized by FT-IR, TGA-DTA, Magnetic Susceptibility and ICP-MS. Results showed that metallic ions were bonded to Schiff bases over fenolic oxygen and azomethine nitrogen atoms.