Synthesis of amino alcoholbased chiral ligands and their applications in asymmetric synthesis
Amino alkol bazlı kiral ligandların sentezi ve asimetrik sentezlerdeki uygulamaları
  1. Tez No: 182212
  2. Yazar: DİLEK IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÜNALEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Katalitik asimetrik C-C bağ oluşumu sentetik kimyanın önemli bir alanıdır.Dialkilçinkonun aldehitlere kiral ligand varlığında katılması bu alandaki önemlimetodlardan biridir. Amino alkol yapısı içeren kiral ligandlar organoçinkobileşiklerinin aldehitlere asimetrik katılma tepkimelerinde en çok çalışılanbileşiklerdir. Amino alkollerin bu tepkimedeki başarısının yanında; diaminler,dioller, amino tiyoller, disülfürler ve diselenürler gibi farklı grup ligandlardasekonder alkol oluşumunda yüksek enantiyoseçimlilik göstermiştir.Bu çalışmada, dietilçinkonun aldehitlere enantiyoseçimli katılmasında kullanılmaküzere norephedrin temelli ve pirol içeren ligandların sentezlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, pirol ve 1-metil-1H-pirolün formillenmesi VilsmeierHaack metodu ile yapıldı. Elde edilen C-2 formillenmiş piroller 1H-NMR, 13C-NMRve COSY teknikleriyle karakterize edildi.Pirol karbaldehitler ile norephedrinin her iki enantiyomerinin tepkimesinden kiralligandlar yüksek verimle elde edildi. Sentezlenen kiral ligandlar NMR teknikleriylekarakterize edildi.Çalışmanın ikinci bölümünde, sentezlenen kiral ligandlar dietilçinkonunbenzaldehitlere enantiyoseçimli katılma tepkimelerinde katalizör olarak kullanıldı.Dietilçinkonun aldehitlere katılma tepkimelerinde en iyi sonuçlar (1R,2S)-2-((1H-pirol-2-il)metilamino)-1-fenilpropan-1-ol ve (1R,2S)-2-((1-metil-1H-pirol-2-il)metilamino)-1-fenilpropan-1-ol ile elde edildi.Dietilçinkonun benzaldehite enantioseçimli katılmasında optimum tepkimekoşullarını belirlemek için çözücü, ligand miktarı, sıcaklık etkileri araştırıldı.iiiSubstituent etkisini belirlemek için, subtitüye benzaldehitler kullanıldı. LiCl, CuCl,CuBr ve BuLi ise katkı maddelerinin etkisini incelemek için dietilçinkonunbenzaldehitlere enantiyoseçimli katılma tepkimelerinde kullanıldı.ANAHTAR KELİMELER: Enantioseçimli katılma, β-amino alkol temelli kiral ligandlar,norephedrine temelli kiral ligandlar, dietilçinkonun1,2-katılma tepkimeleri.Danışman: Prof. Dr. Canan ÜNALEROĞLU, Hacettepe Üniversitesi, Kimya bölümü,Organik Kimya Anabilim Dalı.iv
Özet (Çeviri)
Catalytic asymmetric C-C bond formation is an important field of syntheticchemistry. The addition of dialkylzinc to aldehydes in the presence of chiral ligandis one of the most important methods in this area. Chiral ligands with an aminoalcohol scaffold are the most widely studied compounds to promote theasymmetric addition reaction of organozinc compounds to aldehydes. Besides thesuccess of amino alcohols on this reaction, many other classes of ligands such asdiamines, diols, amino thiols, disulfides and diselenides have been found to inducehigh enantioselectivities in the formation of the secondary alcohols.In this study, it was aimed to synthesize norephedrine-based ligands with pyrrolesto be used in the enantioselective addition of diethylzinc to aldehydes.In the first part of the study, formylation of pyrrole and 1-methyl-1H-pyrrole wasperformed by the Vilsmeier Haack method. The obtained C-2 formylated pyrroleswere characterized by 1H-NMR, 13C-NMR and COSY techniques.Chiral ligands were obtained in good yields from the reaction of pyrrolecarbaldehydes with both enantiomers of norephedrine. The synthesized chiralligands were characterized by NMR techniques.In the second part of the study, the synthesized chiral ligands were used ascatalysts in the enantioselective addition of diethylzinc to benzaldehydes. The bestresults were obtained with (1R,2S)-2-((1H-pyrrol-2-yl)methylamino)-1-phenylpropan-1-ol and (1R,2S)-2-((1-methyl-1H-pyrrol-2-yl)methylamino)-1-phenylpropan-1-ol.The effects of solvent, amount of ligand and temperature were investigated todetermine the optimum reaction conditions of enantioselective addition ofdiethylzinc to benzaldehyde.iIn order to determine the substituent effect, substituted benzaldehydes were used.LiCl, CuCl, CuBr and BuLi were used in the enantioselective addition of diethylzincto benzaldehyde to investigate the effects of additives.KEY WORDS: Enantioselective addition, β-amino alcohol-based chiral ligands,norephedrine-based chiral ligands,1,2-addition reaction of diethylzinc.Advisor: Prof. Dr. Canan ÜNALEROĞLU, Hacettepe University, Department of Chemistry,Organic Chemistry Section.ii