Farklı lokasyonlarda ekilen buğday çeşitlerinin optimum ekim sıklığının belirlenmesi
Determination of the optimum sowing rates of wheat cultivars sown in different locations
  1. Tez No: 290941
  2. Yazar: SUAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Eskişehir, Hamidiye ve Uşak'ta 2009-2010 üretim sezonunda yürütülmüştür. Denemede, farklı ekim sıklıklarının (350-500-650-800 tane/metrekare), üç farklı çevrede, Müfitbey ve Nacibey ekmeklik buğday çeşitleri ile Dumlupınar makarnalık buğday çeşidi üzerine tane verimi, bitki boyu, hasat indeksi, biyokütle ağırlığı, bin tane ağırlığı, metrekarede tane ve başak sayısı, başakta tane sayısı ve ağırlığı, hektolitre ağırlığı, tane protein oranı ve sedimentasyon değeri yönünden etkileri incelenmiştir.Denemede, tane verimi ortalaması 299,9 kg/da olurken, en yüksek verim Nacibey ekmeklik buğday çeşidinden (344,3 kg/da), en düşük verim ise Dumlupınar makarnalık buğday çeşidinden (270,8 kg/da) alınmıştır. Verim yönünden Hamidiye en yüksek verim alınan bölge olarak belirlenirken, bunu Uşak ve Eskişehir izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Eskişehir, Hamidiye and Uşak locations during 2009-2010 crop growing season. In the study, the effect of seed rate (350-500-650-800 seed/square meters) on Müfitbey and Nacibey bread wheats and Dumlupınar durum wheat in three locations in terms of grain yield, plant height, harvest index, biomass weight, 1000 seed weight, the number of seeds and spikes per square meters, the number of seeds and weight per spike, hectoliter weight, seed protein content and sedimentation were determined.Main yield was determined as 2999 kg/ha, the heighest yield was taken from Nacibey bread wheat cultivar (3443 kg/ha), whereas Dumlupınar durum wheat cultivar gave the lowest yield (2708 kg/ha). Hamidiye location had the highest yield potential, Uşak and Eskişehir locations followed this location.