Antineoplastik ilaç etken maddesi 5-fluorourasil' in Cu(II) ile oluşturduğu yeni metal bazlı ilaç tasarımı enjeksiyon çözeltilerinden ve biyolojik materyallerden miktar tayini çalışması
New metal based drug design of 5-fluorouracil which is antineoplastic drug agent with Cu(II): A quantitaion study from injection solutions and biological materials
  1. Tez No: 380381
  2. Yazar: FATMA ÇELLO ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında antineoplastik ilaç etken maddesi olan 5-FU, Cu(II) iyonu ile etkileştirilerek, yeni metal bazlı bir ilaç sentezlenmiştir. Metal bazlı bu ilacın yapısı aydınlatılması için analitik (erime noktası, elementel analiz) ve enstrümental tekniklerden (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve MS) yararlanılmıştır. UV-vis tekniği kullanılarak spektrofotometrik yöntem ile 5-FU'nun kantitatif tayini yapılmıştır. 5-FU'nun anne sütün, idrar ve serum spektrofotometrik tayini yapılmıştır. Ayrıca 5-FU'nun ve metal bazlı ilacın fotolüminesans tekniği ile fotofiziksel özellikleri de incelenmiştir. 5-FU'nun yükseltgenme özellikleri camsı karbon elektrot üzerinde geniş pH aralığında, dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametrisi (DPV), kare dalga voltametrisi (KDV) teknikleri kullanılarak incelenmiştir. 5-FU'nun elektrokimyasal yöntem ile anne sütün, idrar ve serum etkisi incelenmiştir . Metal bazlı ilacın çift sarmal fish sperm deoksiribonükleik asit (FSdsDNA) ile etkileşimleri spekrofotometrik (UV-Vis absorpsiyon) olarak incelenmiştir. Elde edilen spektroskopik sonucuna göre DNA bağlanma sabiti (Kb) hesaplanmış ve bulunan sonuçlar benzer çalışmalara ait sonuçlarla kıyas edilmiştir. Ayrıca 5-FU ve Cu (II) kompleksinin farklı konsantrasyonlarında C6 ve HeLa hücre hatlarına karşı antikanser aktivitesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu (II) metal complex of the antineoplastic drug 5-FU has been synthesized. Analytical (melting point, elemental analysis) and instrumental (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR and Mass) techniques were used to characterized the complex. The quantitative determination of 5-FU was made by using UV-Vis. technique. Also the effect of 5-fluorouracil in breast milk, urine, and blood serum were investigated. Beside these, photophysical properties of both 5-FU and its metal complex were investigated by photoluminescence technique. Oxidation properties of 5-FU has been investigated by using cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV), and square wave voltammetry (SWV) in a wide pH range, by using glassy carbon electrode. 5-FU in breast milk, urine, and blood serum were investigated by electrochemical techniques. The effect of metal complex to fish sperm on double stranded DNA (FSdsDNA) was investigated by (UV-Vis.) techniques. Binding constants (Kb) of metal complex was calculated with help of spectroscopic results. Also 5-FU and its Cu (II) complexes was examined anticancer activity against at different concentrations of C6 the HeLa cell line.