Gülibrişim (Albizia julibrissin) tohumunun, yavru koi sazan (Cyprinus carpio) diyetlerinde kullanımı
The use of silk tree (Albizia julibrissin) seed meal in diets for koi carp (Cyprinus carpio), fingerling
  1. Tez No: 380384
  2. Yazar: ERTUĞRUL KİREÇCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Su Ürünleri, Nutrition and Dietetics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gülibrişim (Albizia julibrissin) tohumu ununun koi sazanı (Cyprinus carpio) yavrularının pratik diyetlerinde protein kaynağı olarak kullanılabilirliğini belirlemek için laboratuvar koşullarında, 60 günlük besi denemesi yürütülmüştür. Gülibrişim tohumu unu diyetlere %0, %10, %20, %30, %40 oranında katılmıştır (D0, D1, D2, D3, D4). Bu diyet grupları büyüme parametreleri bakımından balık unu ve soya fasulyesi unu ağırlıklı diyetle beslenen D0 grubuyla karşılaştırılmıştır. Denemede büyüme parametreleri bakımından D1, D2 diyet grupları ile D0 grupları arasında fark benzer bulunurken (P>0.05), D0 grubu büyüme parametreleri diğer gruplara göre önemli derecede yüksek bulunmuştur (P˂0.05). Yani gülibrişim (Albizia julibrissin) tohumu ununun rasyona D3(%30), D4(%40) oranında katılması balıklarda büyüme parametrelerini düşürmüştür. Gülibrişim (Albizia julibrissin) tohumu unu koi sazanı (Cyprinus carpio) diyetlerine %20'ye kadar herhangi bir istenmeyen etkisi olmaksızın katılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A 60 day laboratory growth trial was carried out to determine the potential nutritional value of silk tree (Albizia julibrissin) seed as a dietary protein source of koi carp (Cyprinus carpio) fingerlings. Silk tree (Albizia julibrissin) seed was included in the diets at different levels %0, %10, %20, %30, %40 (D0, D1, D2, D3, and D4 respectively) and the growth parameters of fish feed these diets were compared to fish feed a fish meal and soybean meal based D0 diet. On the basis of the observed growth parameters D0, D1, D2 diets were similarly (P>0.05). But D0 were significantly (P˂0.05) higher those fed on the other groups (D3, D4). Silk Tree (Albizia julibrissin) seed can be used up to %20 of diet as protein source in diets of koi carp (Cyprinus carpio) without any adverse effects.