Sır baraj gölü (Kahramanmaraş) makroinvertebrat faunası
The macroinvertebrate fauna of Sir reservoir, Kahramanmaraş
  1. Tez No: 380383
  2. Yazar: BEKİR ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Sır baraj gölünün (Kahramanmaraş) makrobentik faunasını belirlemek amacıyla Eylül 2011 ile Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma sonucunda Diptera, Ephemeroptera, Gastropoda, Haplotaxida, Lumbriculida, Tubificida, Unionoida, Veneroida, Coleoptera takımlarına ait toplam 9 takson belirlenmiştir. Tespit edilen makrobentik organizma gruplarının % 54,60 ını Haplotaxida, % 17,72 sini Tubificida, % 9,89 unu Unionoida, % 6,77 sini Diptera, % 3,64 ünü Veneroida, % 3,47 sini Lumbriculida, % 2,89 unu Gastropoda, % 0,89 unu Ephemeroptera ve % 0,13 ünü bilinmeyen Coleoptera oluşturmuştur. Sır baraj gölünde makrobentik organizma gruplarından Limnodrilus sp. ve Potomathrix sp. II. ve III. istasyonda devamlı bulunan ve en baskın organizmalardır. Organizma gruplarının metrekaredeki birey sayısı(bs/m2) ise sonbahar ve ilkbahar aylarında fazladır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between September 2011 and August 2012 to identify the macrobenthic fauna of Sır reservoir, Kahramanmaraş. The results reveal a total of nine taxons belonging to the classes of Diptera, Ephemeroptera, Gastropoda, Haplotaxodo, Lumbriculida, Tubificida, Unionidae, Veneroida and Coleoptera. The percentage of the detected organisms are as follows: % 54,60 Haplotaxida, % 17,72 Tubificida, % 9,89 Unionoida, % 6,77 Diptera, % 3,64 Veneroida, % 3,47 Lumbriculida, % 2,89 Gastropoda, % 0,89 Ephemeroptera, and % 0,13 unknown Coleoptera. Of the macrobenthic organism groups detected in Sır Dam Lake, Limnodrilus sp. and Potomathrix sp. are the most common and dominant ones found in the stations II and III. The number of individuals of the groups of organisms found in a square meter (i/sq m) is large in autumn and spring.