Sıçan trakea'sı düz kası kasılma-gevşeme yanıtları üzerine ammonium pyrrolidine dithiocarbamate, SG-BENZ, caffeic acid phenil ester, atorvastatin kalsiyum'un etkileri
The effects of ammonium pyrrolidine dithiocarbamate,SG-BENZ, caffeic acid phenil ester and atorvastatin calsiyum on the contraction and relaxation responses on tracheal smooth muscle of rat
  1. Tez No: 380419
  2. Yazar: VOLKAN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KASIM ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Trakea'daki direnç artışları hafif ronkustan,akciğerlerin ventile edilemeyeceği dereceye kadar değişik şiddette olabilir. Ventilasyon için daha yüksek derecede havayolu basıncı uygulamak gerekir. Oluşan tabloya bağlı olarak oksijenizasyon bozularak kalıcı hasarlar oluşabileceğinden dolayı bu durumda ortaya çıkan bronkospazmın hızla düzeltilmesi gerekir. Bronkodilatör ilaçların kullanılmasıyla kontrakte olmuş trakea gevşetilmesi sağlanır. Bu nedenle çalışmamızda kullandığımız kimyasal maddelerin bronkodilatör etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma CAPE, Atorvastatin Kalsiyum, Ammonium Pyrrolidine Dithiocarbamate ve SG-Benz olmak üzere 4 grupta gerçekleştirilmiştir. Her grupta yaklaşık 10 hayvan olmak üzere toplam 40 hayvan ile çalışılmıştır. Deneyde kullanılacak olan sıçanlar tartıldıktan sonra servikal dislokasyonla öldürülüp boyun bölgesi açılarak larinksten bifurkasyoya kadar trakea izole edilmiştir. İzole trakealar Krebs-Henseleit solüsyonunun içerisinde izole organ banyosuna yerleştirilmiştir. KCl ile organların canlılığı test edilmiş ve prekontraksiyon için trakeaya Ach verilmiştir. CAPE, Atorvastatin Kalsiyum, Pyrrolidine veya SG-BENZ 10-9 - 3x10-4 M dozlarında kümülatif olarak verilerek kasılma veya gevşeme cevapları izometrik transduser aracılığıyla data acquisition analiz sistemi' nde kaydedilmiştir. Pyrrolidine grubu hariç diğer gruplarda belirgin gevşeme yanıtları gözlenirken bu maddelerin gevşeme cevabı verdikleri ortak dozun 10-6 M olduğu saptanmıştır. Bu dozajda SG-BENZ'in diğer maddelerden daha fazla gevşeme cevabı oluşturduğu görülmüştür. Sonuç olarak Pyrrolidine haricinde bütün maddeler Ach ile prekontrakte trakea düz kası preperatlarında doza bağlı artan gevşeme cevapları oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The increased resistance in trachea may have an intensity spectrum degree from light rhonchus to unventilated lungs.A more high degree airway pressure must be applied for ventilation.The bronchospasm observed as permanent damage after the destruction of oxygenation related to medical condition must be fixed immediately.The contracted trachea must be relaxed by using bronchodilator drugs.Therefore, the bronchodilator effects of the chemicals used in our study were investigated. This study is performed in four groups as CAPE, Atorvastatin calcium, Ammonium pyrrolidine dithiocarbamate and SG-Benz.The study was made with 40 animals totally being 10 animals per group.The rats used in experiments are weighted first and then killed by cervical dislocation and tracheas are isolated by opening of neck region with laryncheal bifurcation.The isolated tracheas are placed into the computerized organ bath systems filled with Krebs-Henseleit solution.The organ vitality is tested with KCl and ACh is supplied to trachea for precontraction.CAPE, Atorvastatin calcium, pyrrolidine or SG-Benz were given as 10-9 - 3x10-4 M doses cumulatively to obtain contraction and relaxation responses and these responses were recorded in data acquisition analyzing system by isometric transducer. All group drug relaxation responses were observed excluding Pyrrolidine and relaxation response shared dose was 10-6 M.SG-Benz created more relaxation response than other drugs at this dose.As a result, excluding Pyrrolidine, all drugs created increasing relaxation responses tied to dosages in trachea smooth muscles precontracted with ACh.