Yoğunluk fonksiyon teorisi yardımı ile 5-[2-(trifluoromethyl)phenyl]furfural molekülünün FT-IR, FT-raman, UV ve NMR hesaplamalarının deneysel ve teorik çalışmaları
Experimental and theoretic study on FT-IR, FT-raman, UV and NMR spectra by using density functional method simulations of 5-[2-(trifluoromethyl)phenyl]furfural
- Tez No: 380462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR GÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 5-[2-(Trifluoromethyl)phenyl]furfural (TFMPF) moleküler yapıları ile ilgili deneysel ve teorik sonuçlar sunulmaktadır. Bileşiklerin FT-IR ve FT-Raman spektrumları sırasıyla 4000-400 cm-1 ve 3500-0 cm-1 bölgeleri arasında kaydedildi. TFMPF'nin moleküler geometri ve titreşim dalga sayıları, fonksiyonel B3LYP/6-311++G(d,p), ccpV-DZ, ccpV-TZ ve ccpV-QZ temel setleri kullanılarak hesaplanmıştır. Tüm hesaplamalar için Gaussian09 yazılımı kullanılmıştır. Molekülün içinde yük transferleri oluşumunu, hesaplanan HOMO ve LUMO enerjileri göstermektedir. DFT modeli yardımıyla TFMPF molekülünün şekil, boyut ve elektrostatik potansiyel değerleri ile izoelektron yoğunluk yüzeyinin üç boyutlu bir potansiyel haritası (MESP) çizildi. TFMPF molekülün FT-IR, FT-Raman ve NMR spektrumu, ilk kez sunulmaktadır. Deneysel UV-spektrumu ile TFMPF molekülünün elektronik absorbsiyon spektrumu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the experimental and theoretic results on the molecular structures of 5-[2-(Trifluoromethyl)phenyl]furfural (TFMPF) are presented. The FT-IR and FT-Raman spectra of TFMPF have been recorded together for between 4000–400 cm-1 and 3500–0 cm-1 regions, respectively. The molecular geometry and vibrational wavenumbers of the molecule have been also calculated in their ground states by using B3LYP functional with 6-311++G(d,p), ccpV-DZ, ccpV-TZ and ccpV-QZ basis set used in calculations. All calculations were performed with Gaussian09 software. The calculated HOMO and LUMO energies show that the charge transfers ocur with in the molecule. DFT using the TFMPF molecule electron potential surfaces of the model molecule shapes, sizes, and electrostatic potential values with a three-dimensional map of the surface of the izoelectron molecule density were drawn to the potential (MESP). FT–IR, FT-Raman and NMR spectra of TFMPF molecule are presented for the first time. Predicted electronic absorption spectrum of TFMPF was analyzed the experimental UV–visible spectrum.