Kırşehir Boztepe ilçesi ağaç ve çalılarının mikrofungusları
Microfungi which grow up in Kirşehir Boztepe district's trees and shrubs
- Tez No: 380463
- Danışmanlar: PROF. DR. ELŞAD HÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma 2012 – 2014 yılları arasında Kırşehir Boztepe İlçesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ağaç ve çalılarda Ascomycota (2 alt bölüm, 7 sınıf, 20 takım, 55 aile, 104 cins ve 206 tür) ve Basidiomycota (1 alt bölüm, 1 sınıf, 1 takım, 2 aile, 3 cins ve 5 tür) bölümlerine ait toplam 221 takson mikrofungus tespit edilmiştir. Çalışmanın bulguları trofik yapısı bakımından ele alındığında 180 türün lignoksilotrof, 57 türün fillotrof ve 11 türün ise karpotrof olduğu belirlenmiştir. Toplam 221 takson sayısının 121'i renkli sporludur, geride kalan 100 takson ise renksiz sporludurlar. Renkli sporlu türler genellikle güney, güneydoğu yamaçlarda ve açık kurak alanlarda rastlanmaktadır. Renksiz sporlar ise kuzey, kuzeybatı ve daha gölgeli nemli alanlarda kaydedilmiştir. Yapılan çalışmada tespit edilmiş mikrofunguslar 16 konukçu ailesinin üyesi olan 42 konukçu türü üzerinde tespit edilmiştir. Toplam 221 mikrofungus taksonundan 29 cins ve 140 tür ülkemiz mikobiyotası için yeni kayıttır. Ayrıca Acremoniula elsadii K. Ekici & E. Hüseyin ve Manoharachariella elsadii F. Selçuk & E. Hüseyin mikrofungusları ise yeni tür olarak Dünya'ya ülkemizden tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Boztepe District of Kırşehir Province between 2012 – 2014. In this research, 206 species of Ascomycota (2 subdivisions, 7 classes, 20 order, 55 families ve 104 genera) and 5 species of Basidiomycota (1 subdivision, 1 class, 1 ordo, 2 families, 3 genera) total 221 taxa have been identified. Large part of the identified micromycetes (180 species) are lignoxilotrophs, 57 species are fillotrophs and 11 species are carpotrophs. From total 221 taxa 121 have been colour spores. These fungi distributed in xerophilic habitats, on south and south-east slopes. In forests, humidity and shading areas, also on north and north-west slopes were registered the microfungi with colourless or slightly colour spores (100 taxa). The identified micromycetes were registered on 42 host plant species from 16 families. In result 29 genera and 140 species have been identified as new record for Turkey. Also Acremoniula elsadii K. Ekici & E. Hüseyin ve Manoharachariella elsadii F. Selçuk & E. Hüseyin described as new species to science.