Pestisit sinerjisinin; gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) yüzme performansı, biyokimyasal hematolojik, histopatolojik ve genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the synergetic effects of pesticide on swimming performance, biochemical, haematological histopathological and genotoxic parameters in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 380476
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ATAMANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, asetoklor ve glifosat pestisitlerinin sub-letal dozlarına yenilenen ortamlarda maruz bırakılan gökkuşağı alabalıklarında, yüzme performansı (kritik yüzme hızı), kan parametreleri (MCV, MCH, Fe, Cl, LDH), histopatoloji ve genotoksik etkiler incelenmiştir. Deneme, söz konusu pestisitler tekli ve ikili uygulanması şartıyla 6 muamele (asetoklor 0,225 mg/Lt ve asetoklor 0,1125 mg/Lt - glifosat 43 mg/Lt ve glifosat 21,5 mg/Lt - asetoklor+glifosat 21,613 mg/Lt ve asetoklor+glifosat 10,801 mg/Lt) ve kontrol grubundan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the rainbow trout exposed to pesticide of acetochlor and glyphosate sub-lethal doses in refreshing environments. Swimming performance, blood parameters (MCV, MCH, Fe, Cl, LDH), histopathology and genotoxic effects were investigated. Pesticides were applied solely or together. Experimental desing was set to be 6 treatment groups (acetochlor 0.225 mg/Lt and acetochlor 0.1125 mg/Lt - glyphosate 43 mg/Lt and glyphosate 21.5 mg/Lt - acetochlor+glyphosate 21.613 mg/Lt and acetochlor+glyphosate 10.801 mg/Lt) and control group.