Temporomandibuler eklem disk interferens rahatsızlıklarında öne konumlandırıcı splintin etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 38054
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Araştırmamızda, klinik olarak TME diskinin redüksiyonlu öne yer değiştirdiği(Anterior disc displacement with reduction) belirlenen hastalar radyografik(MRG) olarak da değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler 23 hasta üzerinde yapılmıştır. Klinik ve radyografik bulgular 17 hastada doğrulanırken, 6 hastadan değişik sonuçlar alınmıştır ve bu hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Geriye kalan 12 hasta tedavi grubuna(Grup 1) alınmıştır. Beş hasta ise kontrol grubuna(Grup 2) dahil edilmiştir. Tedavi grubundaki hastalar mandibuler öne konumlandırıcı splint ile 6 aylık bir tedaviye alınmıştır. Ancak bir hastayı çalışmadan çıkartmak zorunda kalınmıştır. Kontrol grubundaki hastalar için hiçbir tedavi uygulanmamıştır. Tedavi süresinin sonunda, tüm hastalar tekrar klinik ve radyografîk(MRG) olarak değerlendirilmiştir. Splint tedavisi bırakıldıktan 6 ay sonra, aynı muayene yöntemleri ile hastalar değerlendirilmiştir. Splint tedavisinin sonunda, Grup l'deki hastaların ağrısı tamamen geçmiştir. Ancak % 45.45'inde sağ, % 54.55'inde sol TME' de eklem sesleri kalmıştır. Hastalar tekrar MRG ile değerlendirildiğinde, % 63,63 'ünde normal disk-kondil ilişkisinin sağlandığı belirlenmiştir. Grup 2'deki hastalar değerlendirildiğinde, hastaların tamamında sorunların hala devam ettiği görülmüştür. Splint tedavisini bıraktıktan 6 ay sonra, hastaların % 54,55 'i hiçbir şikayeti olmadığım belirtmiştir. % 45,45 'inde ise normal disk-kondil ilişkisinin korunduğu görülmüştür. Diskin redüksiyonlu olarak öne yer değiştirdiği her iki yöntemle doğrulanan hastalarda, öne konumlandırıcı splint tedavisinin yararlı olduğu görülmüştür. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the patients who have been diagnosed to have disc displacement with reduction of the TMJ were also evaluated radiograpnically(MRI). Twentythree patients were evaluated. Clinical and radiologic results were confirmed in 17 patients, whereas different results were attained in the 6 patients and these patients were excluded from the study. Of the remaining 12 patients were included in the treatment group(Group 1). Five patients were embodied to the control group(Group 2). The patients in the treatment group were treated with mandibular anterior repositioning splint for 6 months. But it was obligatory that one patient be excluded from the study. No treatment was given to those in the control group. At the end of the treatment period, all patients were evaluated clinically and radiographically(MRI). Six months after leaving splint therphy, the patients were examined with the same examination methods. At the end of the splint theraphy, pain of the patients in Group 1 was cured. Yet joint noises remained in 45.45 % of the right and 54.55 % of the left joints of the patients. When the patients in Group 2 were evaluated, it was seen that the all patients still suffered from the same problems. Six months after giving up the splint theraphy, 54.55 % of the patients were stated to have no complaints. It was seen that 45.45 % of them still had normal disc-condyle relationship. It was concluded that anterior repositioning splint theraphy has been beneficial for patients who were proved to have anterior disc displacement with reduction by two methods. 60