Temporomandibular eklem disk interferens rahatsızlıklarında öne konumlandırıcı splint tedavisinin eklem sesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of anterior repositioning splint on joint sounds in TMJ disc interference derangements
- Tez No: 399084
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, temporomandibular eklem disk interferens rahatsızlığına sahip hastalara öne konumlandırıcı splint uygulayarak tedavi etkinliğini klinik verilere göre ve eklem seslerinin spektral analiz verilerine göre belirlemektir. Bu çalışma temporomandibular eklem disk interferens rahatsızlığına sahip 26 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar 6 hafta süresince öne konumlandırcı splint kullanımı ile tedavi edilmiştir. Öne konumlandırıcı splintin uygulandığı seansta hastaların klinik muayeneleri yapılmış, eklem sesleri kaydedilmiş ve 6 haftalık tedavi sonrasında klinik muayene ve eklem sesi kayıtları yinelenmiştir. Elde edilen eklem seslerinin tedavi öncesi ve sonrası amplitüd değerleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Ayrıca kaydedilen eklem sesleri evrimsel spektrum analizi ile incelenerek eklem seslerinin spektral analizleri yapılmıştır. Klinik veriler ve spektral analiz verileri ile öne konumlandırıcı splint başarısı değerlendirilmiştir. Klinik veri ile başarı değerlendirmesinde ağrı ve disfonksiyon parametreleri, spektral analiz verileri ile başarı değerlendirmesinde ise ses tipi ve ses parametreleri esas alınmıştır. Çalışmamız sonucunda öne konumlandırıcı splint tedavisi ile mandibular açma ve kapamada kaydedilen eklem sesi amplitüd değerlerinde anlamlı bir düşüş belirlenmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası açma veya kapama hareketi sırasında sağ ve sol eklemlerin eklem sesi amplitüd değerleri arasında, sağ veya sol eklemlerin açma ve kapama hareketleri sırasında eklem sesi amplitüd değerleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Klinik veriler doğrultusunda elde edilen başarı oranları, spektral analiz verileriyle elde edilen başarı oranlarından daha yüksek bulunmuştur. Klinik muayene ve spektral analiz verileriyle elde edilen başarı oranlarındaki farklılıklar dikkate alındığında, tedavi etkinliğini doğru değerlendirmek için bu yöntemlerin birlikte kullanımının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of treatment on the basis of clinical data and spectral analysis data by implementation anterior positioning splint in patients with temporomandibular joint disc interference. The study was conducted on 26 patients with temporomandibular joint disc interference. The patients were treated with anterior positioning splint for 6 weeks. Clinical examination of the patients were initially made and joint sounds were recorded in session anterior positioning splint is applied, and clinical examination and the records were repeated after a treatment of 6 weeks. Pre- and post-treatment amplitude values of these joint sounds were recorded and compared. The recorded joint sounds were also examined by evolutionary spectrum analysis, spectral analysis was conducted on the joint sounds. Success of the anterior positioning splint was evaluated by clinical data and spectral analysis data, respectively. Pain and dysfunction parameters were taken as basis in success evaluation by clinical data while the sound type and sound parameters were taken as basis in success evaluation by spectral analysis data. Our study results revealed a significant decrease in the amplitude values of joint sounds recorded during mandibular opening and closing after the treatment with anterior positioning splint. No significant difference was found between the amplitude values of right and left joints before and after the treatment or during the opening and closing movement, and between joint sound amplitude values during opening and closing movements of right or left joints. Success rates achieved by clinical data were found to be higher than the those achieved by spectral analysis data. Considering the differences between the success rates achieved by clinical examination and spectral analysis data, it was concluded that these methods should be used together in order to evaluate the efficiency of treatment accurately.