Premolar diş çekimlerinin diş boyut uyuşmazlığındaki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 38053
  2. Yazar: PINAR SAATÇİ (BİBERCİ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ YUKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Ortodonti k tedavilerde yaygın olarak uygulanan çekimli tedavilerin, diş boyutu uyuşmazlığı yaratıp yaratmadığını incelemek, uyuşmazlık oluşu yorsa bunun hangi sıklıkla meydana geldiğini araştırmak ve değişik kombi- nasyonlardaki premolar çekimlerinden herhangi birinin, diğerlerinden daha şiddetli bir uyuşmazlık nedeni olup olmadığını saptamak çalışmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmamız sol 1. molardan, sağ 1. molara kadar tüm daimi dişleri, en geniş mesiodistal boyutlarım ölçmeye izin verecek şekilde yeterli erlipsiyonlarım tamamlamış, 50 malokluzyonlu bireyin, tedavi öncesi elde edilendi agnostik alçı modelleri üzerinde yürütülmüştür. Bu modellerde Bolton analizi uygulandığında diş boyutu uyuşmazlığı olmaması olgu seçiminde en önemli kriteri oluşturmuştur. Bu modellerde hipotetik olarak dört adet küçük azı dişin çekiminden 4 4 sonra, Bolton analizi tekrarlanmıştır. Küçükazı çekimleri sırasıyla -K- c c“ ”c 5 ?* -c-, i _, a \ ?* kombinasyonları şeklinde her olguda ayrı ayrı uygulanıp, hangi kombinasyonun Bolton uyuşmazlığı yarattığı ve bunun miktarı araştırılmıştır. Tedavi öncesi başlangıç Bolton değerleri ile, premolar çekiminden sonraki Bolton değerleri arasında oluşan farkın önem kontrolü ve çekimli grupların birbirleriyle karşılaştırılması iki eş arasındaki farkın önemlilik testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına seçilen 50 olgunun, 32 tanesinde diş çekimi kombinasyonlarından en az bir tanesi diş boyutu uyuşmazlığı yaratmıştır. Başlangıç ve diş çekimi sonrası Bolton değeri ortalamaları karşılaştırıldığın- 4 da, başlangıç ile 4 li, diğer kombinasyon 4 1 anması sonucunda - - çekimi sonucu oluşan değer arasındaki fark önem- 4 ar için bu fark önemsiz bulunmuştur. Bulguların yorum- -4- çekiminin en şiddetli, çekiminin ise en az Bolton uyuşmazlığına neden olduğu ortaya konmuştur. Bolton analizinde elde edilen oranların, hangi diş çekiminin daha akılcı olduğuna karar verilmesinde hekime yardımcı olacağı düşünülse de, ortodontik tedavi sonuçları başarısının tedavi planlaması ve uygulanan mekaniğe olduğu kadar, hastaların bireysel cevabına da bağlı olduğunun unutulmaması gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate, if the extraction of four premolars as a requirement of orthodontic therapy is a factor in the creation of tooth size discrepancies, and to determine if any tooth extraction combinations create more severe discrepancies. The study is carried out on the pretreatment dental casts of 50 patients with malocclusions and complete dentitions. The dental casts were selected according to the following main criteria; no tooth size discrepancy between the mandibular and maxillary dental arches should exist before treatment. Pretreatment mesiodistal dimensions of mandibular and maxillary teeth were measured, recorded on a computer programme, and subjected to Bolton's analysis. Hypothetic tooth extractions were performed on each case by the following combinations; upper and lower first bicuspids, upper and lower second bicuspids, upper first lower second bicuspids and upper second lower first bicuspids. The resultant measurements were again subjected to Bolton's analysis to see if a tooth size discrepancy had been created. The pretreatment and posttreatment tooth size ratios and Bolton values were evaluated statistically by the use of“paired sample t-test”. At least one combination of bicuspid extraction created a clinically significant tooth size discrepancy in 32 of the 50 cases studied. The difference between the pretreatment Bolton values and the extraction values was found statistically significant for the first bicuspid extraction and insignificant for the other combinations. The removal of four first bicuspids created the most severe tooth size discrepancy while the extraction of all four second bicuspids created fewer discrepancies, and the smallest range in the size of discrepancies. The results of this study indicate a new point of view to the question of which teeth to extract when evaluated for tooth size aspect only. Clinicians must be aware of other factors for the decision of tooth extraction type and treat every patient individually.