Kompozit FeVO4 nanopartiküllerinin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve fotokatalitik aktivitelerinin incelenmesi
Development and characterization of composite FeVO4 nanoparticles and investigation of their photocatalytic activities
- Tez No: 380548
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN SELDA POZAN SOYLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Fenol atık sularda bulunan organik kirleticilerden biridir. Bu tez çalışmasında, fenol'ün, görünür ışık altında fotokatalitik olarak kısa sürede tam mineralizasyonu ya da daha az zararlı bileşiklere dönüştürülmesini sağlayacak etkin katalizörlerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, ilk olarak hidrotermal yöntemle saf triklinik FeVO4 katalizörü sentezlenmiş ve fotokatalitik aktiviteyi geliştirmek için yüzey aktif madde (HTAB, PEG, SDS) katkılı FeVO4 katalizörler hazırlanmıştır. Katalizör hazırlama aşamasında, oksit katalizörün sentez metodu, çözelti pH'ı, reaksiyon süresi ve sıcaklığı gibi değişkenler göz önünde bulundurulmuştur. Ayrıca ışık kaynağı, H2O2 miktarı gibi bazı parametreler de reaksiyon kinetiği açısından dikkate alınmıştır. Katalizörlerin optik ve yapısal özellikleri BET, XRD, FTIR, DRS, SEM analizleri ile belirlenmiştir. Fotokatalitik bozunma sonrası elde edilen ürün konsantrasyonları yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ve gaz kromatografisi-kütle spektroskopisinde (GC-MS) takip edilmiş ve bozunma hızları hesaplanarak katalizör aktiviteleri karşılaştırılmıştır. Doğal güneş ışığı altında gerçekleştirilen aktivite testleri sonucunda, FeVO4(3-75)-HTAB katalizörü ile 45 dakikada %100 fenol bozunması elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Phenol is one of the organic pollutants in the wastewater. In this research, it is purposed to reach a complete photocatalytic degredation of phenol in short term or synthesize active catalysts to obtain less harmful compounds under visible light. For this purpose, firstly pure triclinic FeVO4 catalysts were synthesized by facile hydrothermal method. To enhance photocatalytic activity, the surfactants (HTAB, PEG, SDS) doped FeVO4 catalysts were prepared. During catalyst preparation stage, the synthesis method of oxide catalyst, pH of the solution, reaction time and temperature were considered as variables. Additionally, some other parameters, such as light source and amount of H2O2 were considered in terms of reaction kinetics. The optical and structural properties of the catalysts were determined by BET, XRD, FTIR, DRS, SEM techniques. The concentrations of photocatalytic degradation were analyzed in high pressure liquid chromatography (HPLC) and gas chromatography-mass spectroscopy (GC-MS) and the degradation reaction rates were calculated and the activities of catalysts were compared. The result of the activity tests under natural daylight, 100% phenol degradation was obtained in 45 minutes by FeVO4(3-75)-HTAB catalyst.