Programlamanın ortaokul öğrencilerinin düşünme stilleri üzerine etkisi
The effect of programming on middle school students' thinking styles
  1. Tez No: 380549
  2. Yazar: KADİR BURAK OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN, YRD. DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez kapsamında, ortaokul öğrencileri içerisinden programlama eğitimi almamış olan 6. sınıf öğrencilerinin düşünme stillerine programlamanın nasıl bir etkisi olduğu ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Araştırma için yurt içi ve yurt dışında yapılmış olan çalışmalar incelenmiş ve Türkçe bir ölçek kullanılacağından çevirisi Sünbül tarafından yapılmış olan Sternberg'e ait Düşünme Stilleri Envanteri kullanılmıştır. Ayrıca programlama eğitimi ile ilgili yine yurt içi ve yurt dışı çalışmalar incelendiğinde öğrenciler üzerinde farklı etkilerinin olduğu vurgulanmıştır. Yapılan alanyazın araştırmasının ardından programlamanın düşünme stilleri üzerinde nasıl bir etkisinin olabileceği merak konusu olmuş ve bu konuda bir araştırma ihtiyacı doğmuştur. Programlama eğitiminin öneminin arttığı, çok küçük yaşlarda bu eğitimin desteklendiği ve kampanyalar yürütüldüğü bu dönemde dijital yerlilere verilen bu eğitimin düşünme stillerine etkisinin olacağı savunulmuştur. Bu alanda yurt içinde herhangi bir çalışmaya rastlanılmamış olması araştırmanın önemini arttırmakta ve özgünlük katmaktadır. Programlama eğitimi için oluşturulan öğretim programında araştırmalar sonucunda incelenen görsel programlama dilleri arasından SCRATCH tercih edilmiş ve buna uygun olarak ders planları ve ders izlencesi oluşturulmuştur. Bu tez çalışması sonucunda herhangi bir programlama eğitimi almamış ortaokul öğrencilerinin düşünme stillerinde gelişim göstermeleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the effect of programming on 6th grade middle school students' thinking styles who were not expose to programming education before. Literature on similar studies have been examined for the study and the thinking style scale which has been invented by Sternberg and translated by Sünbül has been used. Moreover, these existing literature indicated programming education had different impacts on students. The review on existing literature initiates a curiosity and a need for examining the impact of programming on students' thinking styles. The researchers support the claim that porgramming education has an impact on digital natives thinking styles in the period of the increasing importance of the programming teaching, supporting this education at a very young ages and carrying campaigns. There is no study was recorded on programming education while reviewing the studies conducted in Turkey. This situation adds the importance and the uniqueness of the research. After the examination of the various visual programming languages SCRATCH was chosen to utilesed as a tool in this thesis study. To this account, the syllabus of the course and lesson plans were created. As a results of this study, an enhancement in thinking styles of the middle school students who had not any programming experience before is expected.