Genetiği değiştirilmiş Zea mays L. ile beslenen swiss albino farelerde bazı hematolojik ve oksidatif parametrelerin incelenmesi
Investigation of hematologic and oxidative parameters of swiss albino mice fed with genetically modified Zea mays L.
  1. Tez No: 380595
  2. Yazar: SELDA PALABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada GD mısır ile beslenen Swiss albino farelerde bazı hematolojik ve oksidatif parametreler incelenmiştir. Bu kapsamda 10 dişi ve 10 erkek toplam 20 adet Swiss albino (Mus. musculus var. albinos, 12–14 haftalık) fare kullanılmıştır. İki kontrol (beşer dişi, beşer erkek) ve iki GDO uygulama (beşer dişi, beşer erkek) grubu olmak üzere toplam 4 grup oluşturulmuştur. Çalışma süresince (10 hafta) kontrol grubu fareler günlük 150 gr GDO'suz mısır ve çeşme suyu, uygulama grubundaki fareler günlük 150 gr MON810 cinsi GDO'lu mısır ve çeşme suyu ile beslenmiştir. Uygulama süresi sonunda farelerin kan örnekleri alınarak serum örnekleri elde edilmiştir. Serum örneklerinde total protein, albümin, bilirubin, kreatinin, okside protein (IDOP) düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca her uygulama grubuna ait karaciğer dokuları izole edilmiş ve GSH, MDA analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda GDO'lu mısır uygulanan gruplarda serum albümin ve protein düzeylerinde önemli farklılıklar belirlenmiş, albümin düzeyinde gözlenen değişikliklerin istatiksel olarak önemli olmadığı belirlenmiştir. Birinci ve ikinci nesil dişi ve erkek farelerde bilirubin ve kreatinin düzeylerinin kontrol ve anaç gruplarına kıyasla arttığı belirlenmiştir. Bu artış, bilirubin düzeylerinde oldukça belirgin, kreatinin düzeylerindeki artışın ise önemsiz olduğu gözlenmiştir. Hematokrit düzeyi açısından en belirgin değişiklik ikinci nesil erkek farelerde gözlenmiştir. Ayrıca GD mısır ile beslenen nesillere ait WBC ve RBC düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı olmayan değişimler gözlenmiştir. Oksidatif parametrelerden MDA ve okside protein (IDOP) düzeyinin önemli derecede arttığı, GSH düzeyinin ise azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some heamatologic and oxidative parameteres of Swiss albino mice fed with genetically Modified (GM) foods were investigated. In this aim 20 Swiss albino mice (Mus. musculus var. albinos, 12–14 week old) were used as 10 male and 10 female. 4 treatment group were created as two control (5 male, 5 female) and two GM group (5 male, 5 female). During experimental period, control group mice were fed with 150 gr traditional maize and water, GM group were fed with 150 gr. GM maize and water. After experimental period blood tissues were obtained and serum protein, albümin, bilirubine, creatinine, oxidize protein (OP) levels were analysed. Liver tissues were isolated and GSH, MDA levels were investigated. At results, some alterations in protein and albümin levels of GM maize treated mice were observed, the alterations observed in albümin level were not significantly important. Bilirubin and creatinine levels of first and second generation male mice were increased compared to control and maternal groups. The increase observed in bilirubin levels were significantly important but the increase observed in creatinine levels were insignificant. The distinctive alteration in hematocrit level was observed in second generation of male mice. Insignificant alterations were observed in WBC and RBC level of GM maize treated groups. MDA and OP levels were increased and GSH level were decreased in GM maize treated groups.