Genetiği değiştirilmiş organizmalara ilişkin uluslararası ve Avrupa Birliği'ndeki düzenlemeler
The international and European Legislation on genetically modified organisms
  1. Tez No: 217738
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZLEM OĞUZLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Hukuk, İşletme, Genetics, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Biyoteknoloji, insanlığa gen aktarımı yoluyla canlı organizmaların niteliklerini değiştirebilme gücünü vermekte ve doğal süreçler ile gerçekleşmesi mümkün olmayacak biçimde, bir canlının genetik özelliklerinin diğer bir canlıya aktarılabilmesini olanaklı kılmaktadır. Biyoteknolojinin tarıma, üreticilere ve tüketicilere sunduğu olanaklar, aynı zamanda insan, hayvan ve bitki sağlığı ve hayatı üzerinde oluşturabileceği riskleri de gündeme getirmektedir. Tarımsal biyoteknoloji ürünleri olan genetiği değiştirilmiş organizmalar, tartışmaların odağını oluşturmaktadır. Genetiği değiştirilmiş organizmalara ilişkin yapılan bilimsel çalışmaların çeşitliliği ve bunların güvenilirliği konusunda bilim çevrelerinde kesin bir yargıya henüz ulaşılamamış olması, biyoteknoloji uygulamalarının oluşturabileceği risklere karşı etkin ve orantılı önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Anahtar kelimeler : Avrupa Birliği, genetiği değiştirilmiş organizmalar, gıda güvenliği.
Özet (Çeviri)
Biotechnology offers humanity the power to change the characteristics of living organisms by transferring the genetic information from one organism, across species boundaries, into other organism. While the biotechnology may offer great benefits to agriculture and producers and, potentially, to consumers, it does not come without risks and uncertainty. Being the products of agricultural biotechnology, the genetically modified organisms have been criticized since they have been commercialized worldwide. The variety of the scientific experiments on GMOs and the uncertain status of the experts on the scientific evidence of their harm, make necessary to take appropriate and proportional measures against the risks they pose. Keywords : European Union, genetically modified organisms, food safety.