Gelevera Deresi (Giresun) bakteriyolojik kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of bacteriological pollution level of Gelevera Creek (Giresun)
- Tez No: 577038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Gelevera Deresi (Giresun)'nin bakteriyolojik su kalitesi ve kirlilik düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için 4 farklı istasyondan toplam 48 su numunesi örneği Nisan 2017-Mart 2018 tarihleri arasında toplanmış, bakteriyolojik değişkenler standart metotlara göre izlenmiştir. Bakteriyolojik olarak su ve sediment örneklerinden: 37°C'deki toplam bakteri sayısı, yüzey suyu örneklerinden: toplam koliform bakteri sayısı (TK), fekal koliform bakteri sayısı (FK), fekal streptokok bakteri sayısı (FS) ve E. coli sayısı tespit edilmiştir. Yüzey suyu numunelerinde TK, FK ve FS bulunma oranları sırasıyla %100, %100 ve %93,75 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışma süresince hemen hemen her mevsimde E. coli tespit edilmiştir. Toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptokok bakteri seviyeleri, DSÖ tarafından önerilen değerleri ve Türk standartlarını aşmaktadır. Bu durumun akarsu hattında ciddi ve onarılamaz hasara neden olması muhtemeldir. Sonuç olarak Gelevera Deresi yüzey suyu örneklerinin bakteriyolojik açıdan kirli olduğu söylenebilmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmada Gelevera Deresi havzasındaki bakteriyel yükü azaltmak için düzenli bir izleme ve değerlendirme programının uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to investigate the bacteriological water quality and pollution level in Gelevera Creek, Giresun. For this purpose, a total of 48 water samples were analyzed between April 2017 and March 2018 from 4 different stations for bacteriological parameters using the standard methods. Bacteriological: water and sediment samples: 37°C total viable bacteria count, surface water samples: total coliform bacteria (TC), fecal coliform bacteria (FK), fecal streptococci (FK), and E. coli analysis were done. The presence of TC, FC and FS of surface water samples were 100%, 100% and 93,75%, respectively. Also, E. coli has been identified throughout the study of all seasons The total coliform, fecal coliform and fecal streptococci levels are exceeding exceed the values specified the WHO guidelines and the Turkish standards. This situation is likely to cause serious and irreparable damage to the streamline. As a result, it has been determined that surface water samples from Gelevera Creek are bacteriological polluted. Therefore, the present study suggests regular monitoring and assessment for reducing the bacterial load into the Gelevera Creek Basin through appropriate measures.