Giresun ili Campanula l. (Campanulaceae) taksonlarının morfolojik ve palinolojik yönden incelenmesi
Morphological and palynological features of Campanula l. (Campanulaceae) taxa distributed in giresun
- Tez No: 380608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TÜRKMEN, YRD. DOÇ. DR. TALİP ÇETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Giresun İli ve çevresinde yayılış gösteren Campanula L. cinsine ait taksonların taksonomik problemlerin çözümüne yönelik olarak türlerinin genel morfolojik özellikleri ve polen morfolojileri belirlenmiştir. Arazi çalışmaları ile toplanan örneklerin ve herbaryum materyallerinin Stero-mikroskop yardımıyla incelenmesiyle türlerin genel morfolojik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Palinolojik çalışmalarda seksiyona ait polenler hem ışık hem de skanning elektron mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. İncelenen taksonların polenlerinin şekli oblat-sferoidtir. Apertür yapılarına bakıldığında ise C. glomerata hazırlanan preparatların çoğunda apertür sayısı bakımından %60 tetraporat %40 triporat özellik göstermekte diğer taksonların hepsinin triporat olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study morphological and palynological features of taxa belonging to Campanula L. genus which is located in Giresun. The general morphological features of the samples collected from field studies and herbarium material were investigated using stero microscope. Palynological study, pollen grains were examined using light microsope (LM) and scanning electron microscope (SEM ). The pollen shape of examined taxa is oblate ? spheroidal. Looking at the structures aperture, C. glomerata show that %60 tetraporate and %40 triporate feature. The pollen of other taxa is triporate.