Allium cepa L. (Amaryllidaceae) kök ucu hücrelerinde 1,4 dioksan tarafından teşvik edilen sitotoksisitenin belirlenmesi
Determination of cytotoxicity induced by 1,4 dioxane in root tip cells of Allium cepa L.(Amaryllidaceae)
- Tez No: 380615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada günlük yaşamımızda sıkça kullandığımız temizlik ve kozmetik ürünlerinin yapısında bulunan, 1,4 Dioksanın Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde meydana getirdiği fizyolojik ve sitogenetik etkiler araştırılmıştır. Test materyali olarak A.cepa tohumları kullanılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı fizyolojik parametreler olarak; kromozomal hasarlar, mikronukleus (MN) sıklığı ve mitotik indeks (MI) ise sitotoksisitenin indikatörleri olarak kullanılmış ve bu veriler istatistiksel parametreler ile ilişkilendirilmiştir. A.cepa tohumları kontrol ve 1,4 Dioksan uygulama grupları olarak üç gruba ayrıldı ve 72 saat süresince 1,4 Dioksanın iki farklı dozu (50 ve 100 ppm) ile muamele edildi. Sonuçta, 1,4 Dioksanın tüm uygulama gruplarında doza bağlı olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık kazanımını azalttığı, kromozomal anormallikler ve MN oranını ise arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen veriler 1,4 Dioksanın A.cepa kök ucu hücreleri üzerinde doza bağlı sitotoksik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study physiological and cytogenetic effects of 1,4 Dioxane used in daily lives frequently in the composition of cleaning and cosmetic products on Allium cepa L. root tip cells were investigated. A.cepa seeds was used as test material. Germination percentage, root lenght and weight gain was used as physiological indicators and chromosomal damage, micronucleus (MN) frequency, mitotoc index (MI) was used as cytotoxicity indicators and these datas were correlated with statistical parameters.The seeds of A.cepa were divided into three groups: control, two 1,4 Dioxane treatment groups, and they were treated with different two doses ( 50 and 100 ppm) of 1,4 Dioxane during 72 hours.As a result, it was determined that Dioxane fairly decreased the germination percentage, root length and weight gain depending on dose in seeds all treatment groups, whereas chromosomal damage and MN rate was increased. In conclusion, datas obtained in this study indicated that 1,4 Dioxane has cytotoxic effects a dose depending on root tip cells of A.cepa.