İtakonat ve imidazol türevli Cu(II) ve Co(II) komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties of itaconate and imidazole derived Cu(II) and Co(II) complexes
- Tez No: 380619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZUHAL YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, anyonik ligant olarak itakonik asit ve nötral ligant olarak 2-izopropilimidazol(2-IPim), 1-vinilimidazol(viim), 4-metilimidazol(4-Meim), ligantları kullanılarak [Co(ita)(2-IPim)2]n (1), {[Cu(ita)(2-IPim)2].2H2O}n (2), {[Cu(ita)(H2O)(viim)2].3H2O}n (3) ve [Cu(ita)(4-Meim)2]n (4) koordinasyon bileşikleri sentezlendi. Komplekslerin yapıları X-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Spektroskopik (UV-VIS, IR), manyetik ve termal özellikleri incelendi. İtakonat (ita) ligantlarının koordinasyon davranışlarını açıklamak için IR spektrumunda COO- titreşimlerindeki frekans değişimleri kullanıldı. Komplekslerin oda sıcaklığında manyetik duyarlılıkları ölçülerek spin manyetik momentleri hesaplandı. Bütün komplekslerin paramanyetik olduğu gözlendi. Komplekslerin termik bozunma davranışları TG, DTG ve DTA teknikleri ile incelendi. Komplekslerin susuz hallerinin ilk bozunma basamaklarına ait DTGmaks. sıcaklıkları dikkate alındığında termik kararlılık sırasının [Co(ita)(2-IPim)2]n (1) (251°C)> [Cu(ita)(4-Meim)2]n (4) (189°C)> {[Cu(ita)(H2O)(viim)2].3H2O}n (3) (184°C)> {[Cu(ita)(2-IPim)2].2H2O}n (2) (158°C) şeklinde olduğu belirlendi. Sentezlenen komplekslerin yapısı tek kristal X-ışını kırınım yöntemiyle aydınlatıldı. Komplekslerde itakonat ligantlarının dianyonik halde tek dişli köprü ligant olarak koordine olduğu, 2-IPim, viim ve 4-Meim ligantlarının azot atomu üzerinden metal iyonlarına koordine olduğu belirlendi. Merkez atomun koordinasyon geometrisinin [Co(ita)(2-IPim)2]n kompleksinde bozulmuş oktahedral, {[Cu(ita)(2-IPim)2].2H2O}n kompleksinde kare düzlem, {[Cu(ita)(H2O)(viim)2].3H2O}n ve [Cu(ita)(4-Meim)2]n komplekslerinde ise karepiramit olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, [Co(ita)(2-IPim)2]n (1), {[Cu(ita)(2-IPim)2].2H2O}n (2), {[Cu(ita)(H2O)(viim)2].3H2O}n (3) and [Cu(ita)(4-Meim)2]n (4) complexes were synthesized by using itaconic acid and 2-isopropylimidazole (2-IPim), 1-vinylimidazole (viim) and 4-methylimidazole (4-Meim). These complexes characterized by X-ray single crystal diffraction method. Also, spectroscopic (IR and UV-Vis.), magnetic and thermal properties were investigated. The frequency changes in COO- vibrations of the itaconate ligands were used to explain their coordination behaviour. Spin-only magnetic moments of the complexes were calculated by measuring their magnetic susceptibility at room temperature. All complexes were found to be paramagnetic. Thermal decomposition behaviour of complexes were investigated by TG, DTG and DTA techniques. The thermal stability of the complexes were suggested as [Co(ita)(2-IPim)2]n (1) (251°C)> [Cu(ita)(4-Meim)2]n (4) (189°C)> {[Cu(ita)(H2O)(viim)2].3H2O}n (3) (184°C)> {[Cu(ita)(2-IPim)2].2H2O}n (2) (158°C) by taking decomposition temperature of the anyhydrous form of the complexes into account. The structures of the synthesized compounds were determined by single crystal X-ray diffraction method. In the complexes, the itaconate acted as dianionic monodentate bridge manner and bonded to the metals via its carboxylate oxygen. The imidazole ligands bonded to the metals via its nitrogen atoms. Coordination geometry of central atom in the [Co(ita)(2-IPim)2]n complex was distorted octahedral, in the {[Cu(ita)(2-IPim)2].2H2O}n complex was square planar, in the {[Cu(ita)(H2O)(viim)2].3H2O}n and [Cu(ita)(4-Meim)2]n complexes are square pyramid.