Spontan pnömotorakslı hastalarda eritrosit lipid peroksidasyonu düzeyinin incelenmesi
  1. Tez No: 38063
  2. Yazar: NİLÜFER KILINÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN BABÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
VI. ÖZET Akciğerler ventilasyon bozukluğu olan spontan pnömotoraksh hastalarda eritrositlerdeki oksidan cevabı araştırmak amacıyla bu çalışma düzenlenmiştir. Kontrol grubu olarak 14 sağlıklı kişi, deney grubu olarak da 10 spontan pnömotoraksh hasta ele alındı. Kontrol ve deney grublarında hematolojik parametreler, solunum fonksiyon testleri, eritrosit lipid peroksidasyonu incelendi. Tetkikler ve ölçümler, deney grubunda kapalı drenaj tedavi yöntemi uygulamasından sonra yapıldı ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Pnömotoraksh hastaların hematolojik bulgularında önemli bir değişiklik saptanmadı (P>0.05), fakat solunum fonksiyon testlerinden vital kapasiteleri (% 31) ve zorlu ekspiratuvar volümlerinde (% 37) düşme saptanırken eritrosit MDA düzeylerinde. anlamlı derecede artma tesbit edildi (P< 0.001). 26Bu çalışmanın bulgularına göre; pnömotoraksda re-ekspansiyon sağlanmaya başlandıktan sonra eritrositlerde lipid peroksidasyonun arttığı ve bu nedenle de erken dönemde uygulanacak bir antioksidanın eritrosit fonksiyonlarını dolayısıyla iç solunumu destekleyebileceği ayrıca akciğerde meydana gelebilecek zedelenmeyi gecikteribileceği sonucuna varıldı. 27
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY 9A This study was carried out to study the oxidant response of the red blood cells of the patients whose lungs had ventilization defect with spontaneus pneumothorax. In the control group there were 14 healty people and in the experimental group there were 10 people who had spontaneus pneumothorax. In the control and experimental groups the haematologic parameters, the respiration function tests, and the lipid peroxidation of the red blood cells were investigated. The examinations and the measurements were done after the closed drainage treatment method application on the experimental group. Then the results were compared with the control group. The haematological parameters of the patients were not found significantly different from the control group (P>0.05).