Düzenli yüzme antrenmanı yapan üniversite öğrencilerinde görülen fizyolojik değişikliler
- Tez No: 38064
- Danışmanlar: DOÇ.DR. S. RANA VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Araştırma, 12 hafta uygulanan yüzme antrenmanlarının ağırlığa, vücut yağ oranına, fiziksel iş kapasitesine (PWC-170), kan parametrelerine (eritrosit, hemoglobin, hematokrit), solunum parametrelerine (VC, FVC, PEF, MVV) etkisinin olup olmadığını saptamak için yapılmıştır. Üniversitede öğrenim gören 16 erkek öğrenci ile çalışılmıştır. Denek olarak alınan gönüllü 16 erkek öğrenci, daha önce düzenli olarak hiç yüzme antrenmanı yapmamışlardır. Yüzme antrenmanları, Ege Üniversitesi Kapalı Olimpik Yüzme Havuzunda yapılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin düzenli yüzme antrenmanları öncesi ve sonrası yapılan ölçümleri ve testleri Sporcu Sağlık Merkezimde yapılmıştır. Elde edilen ölçümlerin istatistiksel değerlendirme ve analizleri, Ege Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezimde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at the Ege University campus swimming pool. The aim of the research was to study some of the physiological parameters before and after 12 weeks of regular swimming training on 16 male university students who voluntarily participated but did not have experiences in regular and vigorous swimming training before. The parameters measured before and after the swimming training were; Body weights, Body fat percentage, Physical Work Capacity (PWC-170), Blood test findings (Eritrocite, Hemoglobin and Hematocrit), Respiratory parameters (VC, FVC, PEF, MVV). Statistical evaluation of the findings were made at the University Applied Computer Research Center (BAUM). After 12 weeks of regular training, there were no statistically significant changes in some of the parameters (Weights, PWC- 170), Hemoglobin levels and VC, PVC and PEF but, there were significant changes in the subjects' Body fat percentages, Eritrocite, Hematocrit and MVV values.