Bazı benzimidazol ve benzoksazol türevlerinin yumuşak çeliğin korozyonu üzerindeki inhibisyon etkisinin teorik incelenmesi
Theoritical investigation of the inhibition effect of some benzimidazole and benzoksazole derivates on the corrosion of mild steel
- Tez No: 380649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kuantum kimyasal hesaplamalar Gaussian 03W Revision D.01 programı ile PCM, SCF ve Naturel Bond Orbital ( NBO ) analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Teorinin en üst düzeyi olan B3LYP 6-311++G(d,p) temel setinde korozyon inhibitör potansiyelliği ile en uyumlu özellikler olarak kabul edilen EHOMO, ELUMO, enerji aralığı değerlerinin yanı sıra dipol moment değerleri hesaplanmış; ayrıca kimyasal reaktifliğe ilişkin bilgiler sağlayan parametreler olan elektronegatiflik ve kimyasal potansiyel değerleri ile, global sertlik ve inhibitör molekülden metal atomuna aktarılan elektronların kesri değerleri belirlenmiştir. Çalışmada gerek benzimidazol, gerekse de benzoksazol grubu moleküllerde inhibitör olarak kullanılabilme yeteneği ile, çeşitli kuantum mekaniksel parametreler arasındaki parallellikler araştırılmış; bazı moleküller için literatürde bulunabilmiş deneysel sonuçlar ile uyumluluk irdelenerek, hesaplamayla elde edilen sonuçların anlamlılığına ilişkin saptamalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, benzimidazole, benzoxazole and some derivatives of these molecules were examined by theoretical calculation methods in terms of making predicitions and comparison of their usage capabilities as inhibitors and to shed light on the study of the prevention of mild steel corrosion in aqueous media. Quantum chemical calculations were carried out by Gaussian 03W Revision D.01 program with PCM, SCF and Natural Bond Orbital (NBO) analysis. At the basis set of B3LYP 6-311 ++ G (d, p) which is the highest level of the theory, the values of EHOMO, ELUMO, energy gap and also dipole moment which are considered to be most compatible properties with the potential of being potential corrosion inhibitor were calculated. Further, the electronegativities, chemical potentials, the global hardness and some parameters providing information on chemical reactivity such as the electronegativities, chemical potentials, global hardness and fractions of electrons transferred from inhibitor molecules to the metal atoms were determined. Parallelism between the various quantum mechanical parameters with usage capabilities as corrosion inhibitors of both benzimidazole and benzoxazole derivatives were investigated and furthermore ,it could have tried to make some determinations concerning the significance of the results obtained by calculations by examining the compatibility with the experimental results found in the literature for some molecules.