Sosyo-ekonomik durumları farklı okul çağı çocuklarında fizik, fizyolojik ve motorsal özelliklerin incelenmesi
- Tez No: 38065
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
31 ÖZET Araştırma; Sosyo-ekonomik düzeyleri farklı olan aile çocuklarının gelişme çağında (12-14 yaş arası) fizik, fizyolojik ve motorik özellillerinde statü ve yaş gurupları yönünden farklılık gösterip göstermediğinin anlaşılması amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, üç farklı okuldan kız-erkek toplam 216 öğrencinin boy, kilo ve vücut yağ oranları ölçülüp, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, mekik, sınav, 3 kg gülle atma, 30 m koşu dereceleri test edilerek max. nabızları alındı. Bu testler sonucunda, yaş ilerledikçe her iki cinste tüm parametrelerde bir artış gözlenmiş, özellikle 30 m koşu ve gülle atma testleri daha iyi sonuç vermiştir. Kızlar 13 yaş gurubunda yağ oranlarının fazla olduğu saptanmıştır. Statülere baktığımızda, sosyo-ekonomik durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının kuvvet yönünden daha erken yaşta geliştikleri, deneysel parametrelerinin daha iyi çıkmasından anlaşılmaktadır. Boy, kilo ve vücut yağ oranlarının ise sosyo-ekonomik durumları iyi olan ailelerin çocuklarında daha erken yaşlarda geliştiği gözlenmektedir. Ancak 14 yaş gurubuna gelindiğinde, sosyo-ekonomik durumu iyi olan gurupta bulunan çocuklar kuvvet yönünden diğer guruplarla olan açıklarını kapatıp, fiziksel üstünlüklerini kullanarak motorik özellikler yönünden de diğer guruplardan daha iyi bir seviyeye ulaştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
32 SUMMARY The aim of the study was to determine if the physical, physiological and motor parameters of school children of various socio-economic status aged 12 to 14 year were significantly different. For this purpose, a total number of 216 male and female students from three different schools were evaluated in terms of their height, weight, body fat ratio, standing broad jump, vertical jump, sit-up, push-up,. 3 kg shot- put, 30 m run and maximum heart rate scores. With increasing age, all parameters in both sexes were observed to improve, especially in shot-put and 30 m running scores. Body fat ratios of girls 13 years of age were determined to be highest. As far as the socio-economic status is concerned, the children of families of lower income were observed to develop earlier in terms of strength parameters, whereas the children of families of better income had better weight, height and body far ratio scores at earlier ages. At the age of 14, the children of better status started to improve their strength and motor scores compared to their lower income counterparts, by making better use of their physical advantages.