Atlarda hemoglobin tipleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 38066
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALTINSAAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
64 6. ÖZET Atlarda Hemoglobin Tipleri Üzerine Çalışmalar. Bu çalışmada 122 safkan Arap, 140 safkan İngiliz, 30 Haflinger, 23 Melez ve 24 Poni olmak üzere 339 ata ait Hb tipleri incelendi. Hemoglobin lokusundaki tipleri saptayabilmek ama cıyla standart nişasta ve poliakrilamid jel elektroforezi ile ince tabaka poliakrilamid izoelektrik fokuslama yöntemleri kullanıldı. Söz konusu üç yöntem ile saptanan hemoglobin genotipleri karşılaştırıldığında; nişasta jel ve poliakrilamid jel elektrof orezi ile ancak üç hemoglobin haplotipinin (AA, Aa, aa) ortaya konabildiği görülmüştür. Oysa izoelektrik fokuslama (IEF) metoduyla, A, Ali, BI, Bil allel genleriyle determine edilen dört homozigot (AA, AIIAII, BİBİ, BIIBII), beş heterozigot (ABI, ABU, AIIBI, AIIBII ve BIBII) olmak üzere dokuz hemoglobin tipi gözlemlenmiştir. A ve Ali gen frekansının BI ve Bil gen frekanslarından çok daha düşük olduğu saptanmıştır. IEF metodunun at hemoglobinlerini tiplendirmede en uygun metod olduğu ve bu metodun soy testi için laboratuvarlarımızda başarıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
65 7. SUMMARY Studies on Haemoglobin Types in the Horse. In this study, the haemoglobin phenotypes in 122 Arabian, 140 Thoroughbred, 30 Haflinger, 23 Cross-breds and 24 Ponies, totally 339 horses, were investigated. Standard methods of starch and polyacrylamide gel electrophoresis and thin layer polyacrylamide gel isoelectric focusing were used to identify inherited variants at haemoglobin locus. When these three methods were compared, only three Hb haplotypes (AA, Aa and aa), were determined by starch and polyacrylamide gel electrophoresis, while four homozygous (AA, AIIAII, BIBI, BIIBII) and five heterozygous (ABI, ABII, AIIBI, AIIBII, BIBII) haemoglobin variants (totally nine), controlled by four alleles, A, All, BI and BII were identified by isoelectric focusing. HbA, HbAII gene frequencies were estimated to be very low when compared to HbBI,HbBII. In conclusion, it was possible to identify a genetic variability by IEF method, never detected by starch and polyacrylamide gel electrophoresis in the horse population and this method was found to be much more appropriate in typing the horse haemoglobins and had more advantages for parentage testing of horses in the laboratories.