Bergson'da metafiziğin yeni boyutu
The new dimension of philosophy by Bergson
- Tez No: 380673
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada bir zamanlar felsefenin göz bebeği olarak görülen metafiziğin tarihsel süreçte geçirdiği buhranlı durum ele alındıktan sonra, Henri Bergson'un ışığında metafiziğe yeniden dönüşün hikâyesi anlatılmaktadır. Metafiziğe dayanan bir felsefe kurmayı amaçlayan Bergson, oluş ve hayatı açıklayacak bir metod olarak sezgiyi görür, sezginin nesnesi ise süredir. Onun süre anlayışı; evren, ahlak ve din olmak üzere birçok alanı çevreler, bu yüzden de asıl gerçeklik odur. Metafizik, mutlak olana yani şuur hâllerimizin yansıması olan süreye yönelmeli bunu yaparken de bilimi dışlamamalıdır.
Özet (Çeviri)
The current study focuses on crises-marked phases that metaphysics has passed throughout history as well as the story of embracing“metaphysics”once again under the light of Henry Bergson's works, who aspires to establish a philosophical thinking based on metaphysics. According to Bergson, intuition is the method to explain existence and life and the object of intuition is“duration”. Bergson's understanding of duration covers many fields such as universe, ethics and religion; therefore, it the essence of truth. Metaphysics should focus on“duration”-“the absolute”-, which is the reflection of our consciousness. However, science should always be a reference point for this process.