Değişen uluslararası sistemde Türkiye'nin güvenlik ve barış algısı
Turkey's perception of security and peace in changing international system
  1. Tez No: 380697
  2. Yazar: BURHAN BARLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tarihin başından bu yana var olan güvenlik ve barış kavramlarının geleneksel kökenlerinden, Soğuk Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan modern yaklaşımlara dönüşmesi sırasında ortaya çıkan teorik yaklaşımlar yeni politikaların oluşmasına sebep olmuştur, bunun sonrasında kurulmuş olan güvenlik amaçlı bölgesel uluslararası örgütlerden BM, NATO ve AGİT küresel barış için politikalar düzenlemiştir. Özellikle Soğuk Savaş sonrası iki kutup sisteminin değişmesiyle birlikte meydana gelen bölgesel çatışmaları engellemek adına Birleşmiş Milletler ve NATO tarafından gerçekleştirilen Barışı Destekleme Harekâtlarının, Türkiye için önemi ve söz konusu bu harekâtların amaç ve görevleri, hukuksal temelleri ile hukuksal ilke ve esaslarını, siyasî ve askerî boyutlarını önemli bir güncel ve halen yürütülmekte olan harekâtlar çerçevesinde, Barışı Destekleme Harekâtlarına katılımın Türkiye'ye sağlayabileceği faydaları, Türkiye'nin uluslararası arenada söz sahibi olmasını sağlamıştır. Ulusal güvenlik kavramı da uluslararası güvenlik kavramı kadar önemlidir. Ulusal güvenlik çerçevesinde çatışma çözümü aygıtları barış inşası için gerekli olan bir kavramdır. Türkiye ise çatışma çözümü sürecinde bir örnek olarak PKK-IRA karşılaştırmasıyla İngiliz Hükümetinin kullanılmış olan çatışma çözümü metotlarının Türkiye tarafından nasıl dönüşüm sağlayabileceği üzerinde durulmuştur. Türkiye bu süreçte uygulamış olduğu çatışma çözümü politikalarının siyasi partilerce kimi durumlarda desteklenmiş, kimi durumlarda ise eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the beginning of the history, security and peace subjects had change from traditional views to newer modern perspectives which have emerged in the post-Cold War period. With these modern perspectives of security and peace subjects new policies had been established. Along with the regional international organization which were UN, NATO and the OSCE's focus on the importance of peace and security. And establish new policies about global peace policies over the regional areas. In addition with the change of the two pole of the post-Cold-War period to prevent the regional conflicts around the World, UN and NATO Peace Support Operations had started. And it these operations had some importance's for Turkey to clarify the conditions, goals, tasks and legal principles that comprise political and military topics throughout the history of the Peace Support Operations, and to specify Peace Support Operations both the past and future benefits for Turkey, in scope of the current operations. Furthermore, the national security subject is as important as international security subject. With the national security framework the conflict resolution devices are the main tools for establishing peacebuilding process. And with the compare of the PKK-IRA conflict resolution progress which British Government used for them with the IRA's conflict resolution progress; this progress could be an example for Turkey's conflict resolution program with the establishing peacebuilding inside their territories. Finally we are going to analyze the conflict resolution progress of Turkey's policies which some of them were supported by the parties and some of them criticized by them.