Örgütsel çatışma ve çalışan stresi ilişkisi: Özel hastane çalışanları üzerine bir araştırma
Organizational conflict and employee stress relationship: A study on private hospital employees
  1. Tez No: 380696
  2. Yazar: HACER USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Farklı kişilik özelliklerine, değer yargılarına, dünya görüşüne ve amaçlara sahip kişiler bir arada bulunmak zorunda olduklarında aralarında meydana gelebilecek herhangi bir anlaşmazlık çatışmaya neden olur. Çatışmanın yönetim bilimindeki tarihsel gelişimine baktığımızda, geçmişten günümüze çok farklı bir boyut kazanmış olduğunu görüyoruz. 1940'lara kadar kabul görmüş geleneksel yaklaşım çatışmayı, örgütte kesinlikle yeri olmayan, olumsuzluk ve şiddet içeren, en kısa zamanda ortadan kaldırılması gereken bir durum olarak görmekteydi. Bu bakış açısı yerini zamanla insana ve duygularına önem verilmesi gerektiğini savunan modern yaklaşıma bırakmıştır. Günümüzde örgütlerde çatışmayı doğal karşılayan modern yaklaşım büyük ölçüde kabul edilmiştir. Çatışma bastırılması değil, kontrol altında tutulması gereken bir anlam kazanmış, örgütte verimlilik için bir miktar çatışma olmazsa olmaz duruma gelmiştir. Bu çalışmada örgütsel çatışmanın stres üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmış, araştırma için sağlık sektörü seçilmiştir. Muğla ilinde faaliyet göstermekte olan özel bir hastanede, personelde çatışma-stres ilişkisini tespite yönelik bir anket çalışması yapılmıştır ve konu hakkında bilgi elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 14.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen sonuçlara göre hastane personelinin en fazla çatışma yaşadığı konuların örgütsel faktörlerden kaynaklanmakta, bu durum da personelde en fazla belirsizliklerden kaynaklanan strese neden olmaktadır. Örgütlerde çatışma doğal ve kaçınılmaz olduğuna göre burada yönetime düşen görev; örgütlerinde meydana çıkmış ve çıkabilecek olan çatışmaların nedenlerini iyi analiz edip, çatışmanın yoğunluğunu kabul edilebilir düzeyde tutmanın en doğru yolunu bulmaya çalışmaktır. Çatışmalara doğru zamanda, doğru yöntemle yapılacak bir müdahale işletmenin verimliliği ve devamlılığı için hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
When people who have different personality characteristics, value judgements, ethos and purposes must be all together any disagrement that can happen between them causes conflict. When we analyse the conflict's historical development in management science, we observe that it took on different dimensions from past to present. According to the Traditional apporach that is widely until 1940, conflict is a situation which definitely doesn't take part in an organization, including negativeness and violence and to be annihilated as soon as possible. This view point is replaced by modern approach that defends the importance of humanity and their emotions. At present a modern approach which takes the conflict natural widely approved. The conflict gains a meaning that is not to be compressed but to be kept under control. In an organization a sum of conflict becomes prerequisite for productivity. In this study, the effects of the organizational conflict on stress is aimed and the health sector is chosen for the research. A questionnaire study about the determination of conflict-stress relationship is done in a private hospital which is in service in Muğla and the data is acquired. The data of the study were assessed by SPS 14.0 packet program. According to the results obtained by analysis, hospital staff comes into conflict with the reasons caused by more of organizational factors. This case causes stress induced by more of uncertainty on the hospital staff. Since the conflict is natural and inevitable in an organization, the responsibility the management has to take is that they must analyse the reasons of the possible and experienced conflicts intensively and try to find the best acceptable level of the conflict intensity. The intervention to be done properly at right on time is of vital importance for business organizations productivity and continuity.