United Nations climate change regime: Equity or fairness for indigenous people
Birleşmiş Milletler iklim değişimi rejimi: Yerli halklar için eşitlik ya da adalet
  1. Tez No: 380710
  2. Yazar: EMEL TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Adalet sorununun daha önemli hale geldiği ve iklim değişiminin yıkıcı etkilerinin artış gösterdiği bir dünyada iklim değişimi ve adalet ilişkisinden söz etmek kaçınılmazdır. Kırılgan bir grup olarak yerli halklar ise bu her iki sorunun da öznesidir. Hem uluslararası insan hakları rejimi hem de iklim değişimi rejimi yerli halkların iklim değişimi ve adalet sorunlarını çözmek için bazı standartlar koymuştur. Ancak şu ikisinden hangisinin adaleti getireceği sorusu vardır: eşitlik ya da hakkaniyet. Arka planda bu soruyu tutarak, Amerikalı liberal düşünür John Rawls'un adalet teorisi bu çalışmaya yön veren teori olacaktır. Adalet teorisinin ışığını kullanarak ve Birleşmiş Milletler iklim değişimi rejimini inceleyerek şu iki soru cevaplanmaya çalışılacaktır: Birleşmiş Milletler iklim değişimi rejiminin arka planı hakkaniyet olarak adaleti içeriyor mu yoksa eşitlik düzeyinde mi kalıyor; bu rejimin bu konudaki hassasiyeti anlaşmalar düzeyinde mi kalıyor yoksa uygulama ve denetleme safhalarında da pratikler içerisinde uygulanıyor mu?
Özet (Çeviri)
In a world where the question of justice has become more important and climate change has increased its catastrophic impacts, it is indispensable to talk about the relationship between climate change and justice. As a vulnerable group, indigenous peoples are subjects of this both of these problems. Both international human rights regime and climate change regime put some standards for solving climate change and justice problems for indigenous peoples. However, there is a question that which will bring justice: equity or fairness. Around this background question, American liberal philosopher John Rawls' theory of justice will be the leading theory for this study. By using the light theory of justice and trying to analyze United Nations climate change regime, two questions are to be tried to reply: whether the background of equity in United Nations climate change regime includes justice as fairness or whether it remains at the level of equity; whether the mindfulness of these regimes are on the level of agreements and paperwork or whether they are applied in real life practices during implementation and monitoring.