Effects of Basel III directives on the credit risks of the Turkish banking sector
Basel III'ün Türk bankacılık sentöründe kredi riski üzerine etkisi
  1. Tez No: 380711
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı, Basel Komite tarafından 2010 yılında yayınlanan Basel III kurallarının, Türk Bankalarının kredi riskleri üzerindeki muhtemel etkilerini ortaya koymaktır. Benzer çalışmalar, Basel III ile birlikte ortaya çıkan yeni düzenlemelerin bankacılık sektöründe kredi daralmalarına neden olacağı ve bankaların kredi risklerinde azalmalar olacağını ortaya koymaktadır. Ancak ülkelerin mevcut bankacılık ve ekonomik yapıları incelendiğinde Basel III'ün kredi riski üzerindeki etkileri sınırlı kalabileceği görülmüştür. Bu nedenle, bu çalışma Türk Bankacılık Sektörünün kısa geçmiş tarihi, Basel I ve Basel II uygulamaları, Türk ekonomisindeki makroekonomik gelişmeler ve bankacılık sektöründeki düzenlemeler de dikkate alınarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulgular sonucunda Basel III'ün kredi riski üzerindeki etkisinin, düzenlemelerin uygulamaya tam olarak başlanması ve uygulamalar sonucunda daha uzun bir süreçte incelenmesi ile net olarak açıklanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis is to reveal likely effects the Basel III rules on Turkish Banks'credit risk. According to many similar studies Basel III along with the emergence of new regulations will lead to credit crunch in the banking sector and it will reveal reductions in banks' credit risk. However considering the current banking and economic structures of the countries may remain limited the impact of Basel III on credit risk. Therefore this study has tried to put forward considering brief history of the Turkish Banking Sector, Basel I and Basel II implementation, macroeconomic developments in the Turkish economy and banking sector regulations. Findings show that Basel III effects on the credit risk which can be explained by regulations begin to fully implemented and application of the results to be analyzed in a longer process.