Clash of emotions and the hierarchy of deaths: The Roboskî case
Duygu çatışması ve ölümlerin hiyerarşisi: Roboskî vakası
- Tez No: 380721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ESRA ARSAN AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Radio and Television, Political Science, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez farklı kimlik aidiyetlerinin devlet tarafından öldürülmelerinde değişkenlik gösteren reaksiyon ve bu ölümlere atfedilen değer hususunda yazılı basının rolüne Roboskî'de 34 Kürt sivilin F-16 savaş uçakları ile öldürülmesi vakası üzerinden bakarak temel bir anlayış edinmeyi hedeflemektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana güneydoğu sınırı Türkiye'nin ikinci geniş etnik nüfusu olan otokton Kürt halkı dahil olmak üzere etnik çeşitliliği nedeniyle önemini kaybetmemiştir. Doğası gereği geçişken olan sınır Türkiye'nin batısında yaşayan yurttaşların zihninde, devletin resmi söylemi doğrultusunda, sert ve kesin bir hat olarak temsil edilmekte ve öznelerin gündelik hayat pratiklerini dışlanarak anlatılmaktadır. Sınırın basında güvenlikleştirme ve militerleştirme saikleri doğrultusunda inşa edilmesi ise bu bölgede yaşayan yurttaşların insani özelliklerini geri planda bırakılarak“bölünme”korkusunu ön plana çıkarmaktadır. Çalışmada öncelikle mekânın (Roboskî) üç farklı ideolojik bağlılığı olan gazetede hegemonik söylem aracılığı ile nasıl inşa edildiğine bakılmaktadır. Sonrasında olayın gazetelerin ilk sayfalarında nasıl temsil edildiğine bakılmakta, incelenmiş yirmi gazeteden birbirinden farklı ideolojik duruşları olan dördü söylem analizine tabi tutulmaktadır. Ayrıca çalışmayı desteklemek üzerine İstanbul'da etnografik araştırma yürütülmüş, çeşitli Roboskî toplantılarına ve protestolarına katılınmış ve mağdur yakınları ile görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the print media's role and its varied reactions, and the value placed upon different identities' deaths within Turkey in the context of those killed by the state. I use the case of Roboskî, where thirty-four Kurdish villagers were killed by Turkish F-16 warplanes. Since the foundation of the Turkish Republic, its southeast border has never lost importance due to its ethnically diverse population, including its autochthonous Kurdish population, the second largest ethnic group in the country. The inherent porosity of the border is represented and reified as a solid line in the minds of those citizens who live in the western part of Turkey, and the area is represented through the state's official discourse, excluding the subjects' life practices. The securitization and militarization of this border leads to the dehumanization of subjects, the fear of losing“the territorial integrity of the nation”and thus cause a clash of emotions between Kurds and Turks. I deconstruct the hegemonic discourse through analysis of how the space (Roboskî) has been created in three newspapers of differing ideological affiliation. Then I analyze how the incident was represented on the front pages of these newspapers. Twenty newspapers were reviewed, of which four newspapers of different ideological affiliations were selected for discourse analysis. I have also supplemented this analysis with ethnographic research conducted in Istanbul through participant observation in Roboskî meetings and protests, including interviews with relatives of the victims.