Büyük verinin kişiler ve kurumlar üzerindeki etkileri
Effects of the big data on people and institutions
  1. Tez No: 380722
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Medeniyetin başladığı günden bu güne kadar verinin böyle yoğun ve farklı kaynaklardan elde edildiği bir dönem olmamıştır. Günümüzde veriler sadece insanlar tarafından değil aynı zamanda makineler tarafından da yoğun bir biçimde üretilmektedir. Daha önceleri sadece geleneksel veri tabanlarında depolanarak analizi yapılabilen verilerle ilgilenilirken son birkaç yıldan beri farklı biçimlerdeki verilerden de istifade edilmeye başlanmıştır. Verilerin farklı formatlarda ve hızlı üretiliyor olmalarından dolayı muazzam büyüklükteki verilerin üstesinden gelmekte klasik veritabanları yetersiz kalmaktadır. Mesela veri formatından dolayı günümüzde halen % 80 civarında verilerin analizi yapılamamaktadır. Şimdi şunu düşünmek gerekiyor. İnsanların bu % 80 oranındaki verilerden analiz yapabiliyor olduklarını. Bu noktada“Büyük Veri”platformu devreye girmektedir. Büyük Veri birçok otorite tarafından çağımızın petrolü olarak ifade edilmeye başlanmış olup; bu platform sayesinde bugün artık devasa büyüklükteki veriler analiz edilerek insanların, şirketlerin, devletlerin, araştırmacıların hayatlarında değişiklikler meydana getirmektedir. Bu tez çalışması kapsamında büyük veri platformunun yakın geçmişteki uygulama alanlarından gelecekte birçok alanda etkin bir şekilde kullanılarak kişiler ve kurumlar üzerindeki etkileri çok farklı kaynaklar araştırılarak ortaya çıkarılmaktadır.“Büyük Veri'nin Kişiler ve Kurumlar Üzerindeki Etkileri”tez çalışması 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde büyük veri ile ilgili çalışmaların başlangıç noktaları ve sürekli artan bir şekilde ilginin olduğu örneklerle ele alınmıştır. İkinci bölüm ise büyük veri kelimesinin ne anlama geldiğine ilişkin literatür taraması ayrıntılı olarak yapılarak büyük veriye ön giriş yapılan bölümdür. Üçüncü bölümde, Büyük Veri karakteristiklerinin neler olduğu ve özellikle büyük veri kelimesinin esas anlamını kazandığı bölüm olarak göze çarpmaktadır. Bu kısım verinin hangi hızda, hangi formatta ve hangi büyüklükte olursa olsun üstesinden gelinerek analiz yapılabileceğini izah etmesi açısından önemlidir. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde anlatılan verilerin işlendiği platformun genel tariflerinin yapıldığı, ana sistemin temel yapıtaşlarının neler olduğu ve büyük veri platformunun tarihsel gelişimi detaylı olarak ifade edilmiştir. Beşinci bölüm ise Büyük Veri platformunun kullanıldığı alanlarla ilgili ayrıntılı kaynak taramasının yapıldığı ve dünyanın farklı ülkelerindeki uygulama örnekleri anlatılmaktadır. Yine bu kısım esasen verilen örnekler göz önüne alındığında yakın gelecekte hayatımızı kontrol edecek ve iyi niyetli kullanımda çok faydalarının olacağı fakat kötü niyetli kullanımda ise her alanda farklı yıkımlar yapacağına ilişkin çıkarımlar yapılabilen bir bölüm olarak dikkatlerin çekildiği bölümdür. Altıncı bölümde verilerin çok büyük miktarda olması nedeniyle korunmasının zorluğundan fakat herşeye rağmen bunların sadece kişi ve kurumların özel bilgileri olması nedeniyle mahremiyetinin olduğu vurgulanmaktadır. Bu bölümde ulusal ve uluslararası verilerin korunmasına ilişkin çalışmaların hangi seviyede olduğu araştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise Büyük Veri'nin artık her yerde olduğu ve bundan sonraki zamanlarda tüm canlıları, devletleri, şirketleri etkileyecek ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacağı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the beginnig of the civilization to this day there was no such a period which data was obtained from different sources. Data is generated intensively not only humans but also machines today. Previously, when dealing with the data that can be stored in traditional databases, from the data in different formats began to be utilized in the last few years. Because of the data generated quickly and different formats, Classsical databases are insufficient now. Due to the data format, around %80 of the data can not be analyzed today. We need to think that people or companies can be analyzed this percent of the data. At this point, Big Data platform comes into play. Big Data is expressed by many authorities as the oil of our age. Through this platform the huge size data analyzed and so that in the lives of the people, companies, goverments and researchers are bringing about the changes. Within the scope of this thesis, the application fields of the big data platform in recent past and in the future is investigated by various sources from e-book, internet, libraries, social media. Effects of the big data platform on people and institutions thesis consists of seven sections. In the first two sections, the first studies about the big data platform and what the big data means are expressed by examples. In the third and fourth sections, Characteristics of the big data (velocity, volume, variety) is explained. Then architecture of big data platform is described in detail. In the fifth section, Big Data platform used areas which are goverments, healt, finance, mobile, traffic and retail sectors are expressed in detail. In the sixth section National and international studies about the data protection and data privacy emphasized. And finally Big Data is no longer anywhere of the life and will affect states, companies and people.