The interaction between the return and buying appetite of investors
Yatırımcıların getirileri ve alım iştahları arasındaki etkileşim
- Tez No: 380723
- Danışmanlar: DR. ORHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı bireysel yatırımcıların alım/satım davranışları ile onların evvelki portföylerinde oluşan kayıp/kazanç arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Davranışsal finans literatüründe öne çıkan, çelişkili iki eğilim (yanlılık) vardır: Aşırı Güven ve Yatkınlık Etkisi. Eğer pozitif ve belirgin bir portföy getirisi yatırımcıların daha çok alım yapmasına neden oluyorsa, bu davranış 'Aşırı Güven' ile açıklanabilir. Eğer yatırımcılar fiyat artışının ardından ellerindeki payları satıyor ancak fiyat düşüşünün ardından payları portföylerinde tutmaya devam ediyorsa, bu davranış 'Yatkınlık Etkisi' ile açıklanabilir. Bu çalışmada, birbiriyle çelişen iki eğilimden hangisinin öne çıktığı bulunmaya çalışılmıştır. Geçmiş portföy getirisi ve satın alma davranışı arasındaki ilişkinin yönü, bu eğilimleri belirlemede önemli rol oynamaktadır. Bu ilişkinin yönünü keşfetmek için, Borsa İstanbul'da, 2008-2012 yılları arasında işlem yapan bireysel yatırımcıların günlük işlem verileri incelenmiş ve Yatkınlık Etkisi'nin varlığına dair güçlü kanıtlar bulunmuştur. Satın alma iştahı, sıkça kullanılan ölçüm aracı olan 'alım-satım dengesizliği' ile ifade edilmiştir ki; alım-satım dengesizliği, net alış hacimlerinin toplam yapılan işlem hacmine oranıdır ve portföy getirisi arttıkça alım-satım dengesizliğinin önemli derecede düştüğü görülmüştür. Bireysel yatırımcılar, önceki gün kazandıkları zaman, ellerindeki payları satma eğilimi göstermektedirler. Ek olarak, cinsiyet ve yaş, bu davranışın gücü üzerinde önemli ölçüde etkiye sahiptir. Erkek yatırımcılar kadınlara göre daha fazla alım yapma eğilimi göstermektedir. Ayrıca, özellikle erkeklerde, yaş ve alım iştahı arasında da negatif bir ilişki mevcuttur. Genç ve erkek yatırımcılar, yaşlı ve kadın yatırımcılara göre 'Yatkınlık Etkisi' eğiliminden daha fazla etkilenmektedirler. Bu sonuçlar, geçmiş günün portföy getirisinin; satın alma davranışının başlıca belirleyenlerinden biri olduğu bir panel regresyon ile de desteklenmiştir. Regresyon sonuçlarına göre de; önceki günün portföy getirisi, cinsiyet ve yaş, satın alma davranışı üzerinde önemli derecede etkilidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is exploring the relationship between buying/selling behaviors of individual investors and their previous gains/losses in terms of portfolio return. In Behavioral Finance literature, two conflicting biases come to the fore: Overconfidence and Disposition Effect. If positive and significant portfolio return leads investors to buy more, this behavior may be explained by 'Overconfidence'. If investors sell the stocks after the price increases (meaning positive or higher portfolio return), but hold after the price decreases (meaning negative or lower portfolio return), this behavior may be explained by 'Disposition Effect (DE)'. In this paper, it is tried to figure out which one of the two contradicting biases came forward. The direction of the relationship between previous portfolio returns and the current buying behavior has a primary role on determining these biases. In order to explore the direction of this relationship, daily recorded transactions of individual investors who trade in Borsa Istanbul between 2008 and 2012 are analyzed and a strong evidence on the existence of Disposition Effect is found. Buying appetite is identified by the widely used measurement tool 'buy-sell imbalance', which is the ratio of net buying value to the total trading value; and it is found to be significantly smaller when the portfolio return increases. The individual investors have strong tendency to sell the stock that they have when they won on the previous day. In addition, gender and age have significant influence on the power of this behavior. Male investors tend to buy more than their female counterparts. Furthermore, the age and buying appetite are negatively correlated - especially for males. The male and young investors are more influenced by DE bias than the female and the old investors. These results are also supported with the panel regression in which one of the primary determinants of buying behavior is the previous day's portfolio return. Previous day's portfolio return, gender and age also have significant effects on the buying behavior according to the regression results.