Towards a zombie theory from six feet above
İki metre yukarıdan bir zombi teorisine doğru
- Tez No: 380724
- Danışmanlar: DR. SÜHA OĞUZERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, edebi, felsefi, sosyo-politik, kültürel ve bilimsel laboratuvarlardan insana dair varlıkbilimsel bir incelemeyi, 21. yüzyılda yaygınlaşmakta olan fantastik bir unsur olarak kurgulanan zombi motifinin güncel popülerliğini, insanın benlik ve kimlik teşhisi sorgulamalarının temelinde yatan temsil ihtiyacından aldığına dair bir zombi teorisini tartışmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümü, zombi kavramının kökenlerini, bu olguya zemin hazırlayan coğrafi, kültürel, politik ve tarihsel platformlardan yola çıkarak açıklamayı amaçlar. Bu bağlamda, ne kadar insanız, ölmek ve yaşamak birer hak mıdır, olmak mı, ölmek mi gibi sorular, 18. yüzyıldan günümüze görsel ve yazılı eserler üzerinden incelenir. Tezin ikinci bölümü, insanın hem kendi yadsıması hem de kendi kimliklendirmesi gerçeği dolayısıyla zombinin varlığını, ölüm ve yaşam arasındaki kısır döngünün getirdiği hissiyatsızlık, yabancılaşma, zamansızlık, devamlılığın sekteye uğraması, dil-ses-bilinç ve sonuç olarak benlik kaybı ve ötekileşme üzerinden tartışır. İnsanlığın masumiyetini yitirmesi ve yaşanan dünyada varolmanın doğal haline yabancılaşması hikâyeleri insanlığın muhtemel sonuna dair bir soruyu gündeme getirmiş ve varolmanın dehşeti sonsuz boyutlar kazanarak bir zombi teorisinin oluşabilmesine zemin hazırlamıştır. Felsefi ve edebi eserler ışığında, insanlığın görmezden geldiği kabul edilemez gerçekliklerin zombi kavramında beden bulup bulmadığı bu çalışma kapsamında sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at viewing a zombie theory based on a need for representation underlying the questions of self and identity of the human through the laboratories of literature, philosophy, socio politics, culture, and science and includes the current popularity of the motif of the zombie fictionalized as an element of fantasy pervading in the twenty-first century. The first part of the study aims at clarifying the origins of the concept of zombie through the geographical, cultural, political and historical platforms paving the way for this phenomenon. At this stage, questions such as how much human we are, whether dying and living are natural rights and whether to live or to die is a better choice have been maintained in terms of visual and written works since the eighteenth century. The second part of this study discusses the presence of zombie through human's reality of self-negation and self-identification via indifference, alienation, timelessness, the ruptured continuity, the loss of sound, language and consciousness, and ultimately the loss of self and the other. The fable of humanity's loss of innocence and alienation from a natural way of being in the world brings about a question for a probable endgame of humanity and the dread of being transforms into infinite dimensions where a zombie theory in the making could stem from. In the light of literary and philosophical works, whether the pretension of humanity against its own unacceptable realities is incarnated in the concept of zombie has been questioned within the body of this study.