The role of the press in the construction of Kurdish national identity: A case study on ' Jîn' journal (1918-1919)
Kollektif Kürt kimliğinin inşasinda basının rolü: 'Jîn' dergisi (1918-1919) üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 380727
  2. Yazar: TAHİR BAYKUŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı 1918- 1922 yıllarını kapsayan mütareke döneminin ilk yarısında yayımlanan Jîn Dergisi üzerinden Kürt ulus inşa sürecinin izini sürmektir. Bu çalışma derginin yayın hayatına başladığı 07.11.1918 ile 02.10. 1919 yılları arasında yayımlanan yirmi beş sayısını kapsamaktadır. Mütareke döneminin ilk yarısı Kürt hareketi açısından birçok anlamda meşrutiyet döneminin ilk yarısına benzemektedir. Tıpkı Meşrutiyet döneminde olduğu gibi mütareke döneminde de siyasal ve kültürel cemiyetlerin varlığıyla karşılaşılmaktadır. Dönemin iyi anlaşılması açısından Jîn Dergisinde yer alan yazar kadrosunun dönemin Kürt cemiyetleri ile olan ilişkisi üzerinde durulmuş, bunun yanında cumhuriyet sonrası yaşamları da inceleme konusu olmuştur. Siyasal anlamda önemli bir kırılma anına denk gelen mütareke döneminde yayımlanan Jîn dergisi incelenirken, derginin selefi olarak kabul edilen Kürdistan Gazetesi, Kürt Teavün ve Terakki Gazetesi ile Rojî Kurd ve Hetawî Kurd dergileri ile karşılaştırmalı bir okumaya tabi tutulmuştur. Karşılaştırmalı okuma meşrutiyet döneminden mütareke dönemine Kürt milliyetçi söyleminde kopuş ve süreklilikleri görme açısından anlamlı olacağı düşünülmüştür. Milliyetçi söylemi oluşturan temel argümanlardan köken tartışmaları, kadimlik, mitler, dil, edebiyat ve coğrafya konularının dönemin Kürt aydınları tarafından kolektif kimlik inşası açısından nasıl hizmete sokuldukları tezin temel inceleme konularıdır. Bunların yanında mütareke döneminde egemenlik iddialarına meşruiyet sağlayan nüfus istatistiklerinin Jîn dergisinde nasıl ele alındığı da inceleme konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to trace the process of Kurdish nation-building process through the journal called Jîn, which was published between 1918 and 1922 during the first half of the armistice period. This includes twenty five issues between when the journal began to be published in 07.11.1918 and 02.10.1919. The first half of the armistice period is very similar to Constitutional Era in accordance to Kurdish movement. Similar to Constitutional Era, we come across social and cultural organizations during the armistice period as well. In order to understand this period well, the relationship between Jîn writers and the Kurdish organizations of the time were studied as well as their lives after the establishment of the republic. The publication of Jîn Journal corresponds to an important political breaking point during the armistice period and while it was being explored, comparative reading with its forerunners like Kürdistan Newspaper, Kürt Teavün ve Terakki Newspaper, Rojî Kurd and Hetawî Kurd journals was done. It was thought that a comparative reading would be helpful in order to see the disengagements and continuities in Kurdish nationalist discourse between the Constitutional Era and the armistice period. One of the primary subjects of this thesis is, how some of the main arguments that make out the nationalist discourse like the discussions on origins, ancientness, myths, language, literature and geography were utilized by the Kurdish intellectuals during the process of collective identity construction. In addition, another study was made about the way Jîn Journal approached the population statistics, which provided legitimacy to sovereignty claims during the armistice period.